Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Strajk fińskich papierników problemem dla wydawców magazynów

Strajk trwa m.in. w fabryce UPM Jämsänkoski (fot. materiały prasowe UPM)

Fiński Związek Zawodowy Pracowników Branży Papierniczej przedłuża co najmniej do 16 kwietnia strajk w papierniach należących do koncernu UPM. To kolejny powód destabilizacji rynku papieru gazetowego i problem dla wydawców magazynów.

Strajk w fińskich papierniach UPM trwa od początku br. "Mimo intensywnych negocjacji nie osiągnięto porozumienia" - wskazał w oświadczeniu wiceprezes UPM ds. pracowniczych Jyrki Hollmén.

Czytaj też: Kryzys z papierem: braki i 100 procentowe podwyżki. Co z gazetami?

Przyczyną sporu jest kształt nowej umowy zbiorowej. Pracodawca zaproponował, aby warunki płacy i pracy zostały określone dla poszczególnych kategorii pracowników w ramach oddzielnych obszarów działalności koncernu. Nie zgadza się na to związek zawodowy, który domaga się podpisania jednej umowy obejmującej wszystkich pracowników koncernu w Finlandii. Jak podał fiński nadawca publiczny YLE, część pracowników zakładów papierniczych złożyła wymówienie, co może utrudnić wznowienie produkcji.

W komunikacie UPM poinformował, że koncern "w miarę możliwości" realizuje zamówienia, korzystając z zasobów znajdujących się poza Finlandią. Dodano, że firma na obecnym etapie nie ujawnia szacowanych skutków ekonomicznych strajku.

Konflikt już mocno odbił się na wydawcach czasopism w Szwecji, którzy w dużym zakresie korzystają z fińskich papierni. Aller Media, szwedzki wydawca m.in. "Elle", w wydaniach marcowych oraz kwietniowych swoich miesięczników oraz tygodników zmuszony został wykorzystać papier od innych dostawców, gorszej jakości lub droższy. W kwietniowym "Elle" matowy papier zapełnił środek magazynu, od 27 do 42 strony. Z kolei Egmont Media Group, który również zmienił papier w części swoich magazynów w Szwecji, zdecydował się na przesunięcie premiery kilku jednorazowych wydawnictw. Zmiana rodzaju papieru wykorzystywanego do druku magazynów luksusowych jest problematyczna, bo wymaga planowania oraz zmian w metodzie drukowania.

Czytaj też: Mija rok od uwięzienia niezłomnego dziennikarza Andrzeja Poczobuta

Koncern UPM jest dostawcą papieru także dla polskich drukarni i wydawców. Jak informowaliśmy w "Presserwisie", w połowie marca wprowadził on dopłatę energetyczną do cen papieru poligraficznego.

(DAN, 24.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.