Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Marzec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grupa Radiowa Agory nie weźmie udziału w konkursie na nadawanie w DAB+

Zdaniem Grupy Radiowej Agory, której częścią jest m.in. Tok FM, rzeczywisty proces cyfryzacji radia następuje od dawna w internecie (fot. materiały prasowe)

Grupa Radiowa Agory nie wystartuje w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia cyfrowego, ogłoszonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - ustalił "Presserwis".

Spółka - w odpowiedzi na pytania "Presserwisu" - poinformowała, że postanowiła zrezygnować z ubiegania się o koncesję na nadawanie w technologii DAB+ "po uważnej lekturze zapisów konkursu oraz analizie kwestii dotyczących nadawania w DAB+, a przede wszystkim związanych z nim kosztów".

"Przyszłość radia jest cyfrowa"

- To przestarzała technologia, a inwestycje w nią nie przystają do obecnej rzeczywistości i są ekonomicznie nieuzasadnione - mówi o DAB+ Maciej Strzelecki, prezes Grupy Radiowej Agory.

Czytaj też: Polskie Radio nie ma na podwyżki dla pracowników. Spółka zapowiada cięcie kosztów

Najwięksi nadawcy komercyjni od lat są przeciwni procesowi cyfryzacji radia w technologii DAB+.

Zdaniem Grupy Radiowej Agory rzeczywisty proces cyfryzacji radia następuje od dawna w internecie. Spółka wskazuje również, że nie ma w Polsce "spójnej, konkretnej polityki w tym zakresie, która określałaby m.in. datę odejścia od dotychczasowego nadawania na falach FM na rzecz DAB+ (tzw. switch off), planu promocji technologii DAB+ wśród radiosłuchaczy czy dofinansowania wymiany odbiorników - zarówno stacjonarnych, jak i tych w pojazdach".

- Przyszłość radia jest cyfrowa, wiemy o tym od lat i dlatego jako Grupa Radiowa Agory intensywnie rozwijamy się w internecie - mówi Maciej Strzelecki. - Aktywnie wdrażamy kolejne rozwiązania cyfrowe i zajmujemy pozycję jednego z rynkowych liderów w obszarze sprzedaży płatnego dostępu do treści audio. Dążymy do tego, by nasze stacje były dostępne online w sposób odpowiadający najnowszym i najbardziej powszechnym światowym trendom - w formie streamingu oraz on demand, także w samochodach z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi - wyjaśnia Strzelecki. Wskazuje, że już teraz można w ten sposób słuchać Tok FM, a niebawem również wszystkich stacji muzycznych grupy: Złotych Przebojów, Radia Pogoda i Rock Radia.

Nadawanie na ogólnopolskim multipleksie

W 2021 roku stacje Grupy Radiowej Agory uzyskały łącznie 6,9 proc. udziału w czasie słuchania, czyli tyle samo co w 2020 roku. Udział zwiększyło ponadregionalne Tok FM - z 2,5 proc. do 2,7 proc. Sieć Radio Złote Przeboje zanotowała spadek z 2,9 proc. do 2,7 proc., a Rock Radio - z 0,6 proc. do 0,5 proc. Radio Pogoda utrzymało wynik z 2020 roku (1 proc.).

Czytaj też: Mija rok od uwięzienia niezłomnego dziennikarza Andrzeja Poczobuta

KRRiT w połowie lutego rozpisała dwa ogłoszenia na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie. Pierwszy konkurs obejmuje sześć miejsc (termin składania wniosków mija 1 kwietnia), o które mogą starać się podmioty chcące uruchomić stację o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym oraz istniejące rozgłośnie chcące poszerzyć zasięg, ale muszą mieć co najmniej osiem nadajników i docierać do co najmniej 3 mln mieszkańców Polski. Warunki te spełniają ogólnopolskie: Antyradio (Eurozet), RMF Classic (Grupa RMF), Vox FM (Grupa ZPR Media), Tok FM (Grupa Radiowa Agory), Muzo.fm (Polsat) i Radio Wnet. W drugim postępowaniu KRRiT zagwarantowała miejsca ogólnopolskim stacjom, czyli RMF FM, Radiu Zet i Radiu Maryja.

- Decyzja w sprawie złożenia wniosków do KRRiT zostanie podjęta w przewidzianym w ogłoszeniach terminie - mówi Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Eurozetu. Z kolei rzecznik Grupy RMF Krzysztof Głowiński wyjaśnia, że spółka nie wypowiada się na temat planowanych lub trwających konkursów koncesyjnych.

Czytaj też: Uczestnik „Warsaw Shore” sfingował swoją śmierć, a serwisy w nią uwierzyły

(KOZ, 24.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.