Dział: PRASA

Dodano: Marzec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rusza konkurs dla dziennikarzy "Uzależnienia 21 wieku". Nadsyłajcie prace

Interesujesz się psychologią, ochroną zdrowia? A szczególnie – uzależnieniami? Robisz na ten temat wywiady? Piszesz reportaże? A może podcasty? Zgłoś się do udziału w konkursie "Uzależnienia 21 wieku".

W tym roku na nagrody dla dziennikarzy przeznaczono 7300 zł, zaś ich wręczenie odbędzie się w Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji 10th International Conference Pathological Gambling & Other Behavioural Addictions.

- Nasz konkurs organizowany jest  corocznie już od 2015 roku. Dotychczas dziennikarze zgłosili nań ponad 350 prac. I aż 33 z nich wyróżniono - mówi Maja Ruszpel, pomysłodawczyni konkursu.  - W ostatnich latach dominującą formą dziennikarską był reportaż, a najpopularniejszym tematem - uzależnienie od seksu. 

Misją konkursu jest bowiem popularyzowanie rzetelnej wiedzy na temat uzależnienia od hazardu lub innych zaburzeń behawioralnych, takich jak np. pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od komputera i internetu czy uzależnienie od zakupów. „Uzależnienia 21 wieku” to jedyny w Polsce konkurs dla dziennikarzy, którego celem jest promocja wiedzy na ten temat.

Ponieważ konkurs odbywa się w cyklu rocznym, aktualnie można zgłaszać prace, które powstały i zostały opublikowane po 29 października 2021. 

- Jednocześnie zachęcamy do kontaktu z nami. Naszym celem bowiem jest inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki uzależnień. Tym którzy się do nas zgłoszą, będziemy pomagać w kontakcie z ekspertami, bohaterami, podpowiadać jakie tematy warto poruszyć – dodaje Maja Ruszpel. 

Wywiady, reportaże i inne formy dziennikarskie można przygotowywać i nadsyłać do 30 października 2022 roku. Nadesłane prace oceni, powołane przez fundację, Jury.

Jego przewodniczącą jest Katarzyna Surmiak-Domańska - autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Jako tutorka i wykładowczyni współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Obok niej w Jury zasiadają – dziekan Wydziału Dziennikarstwa SWPS prof. Barbara Giza oraz dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w temacie uzależnień behawioralnych.  

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.  

Dodatkowe nagrody w konkursie ufundowało także kilka instytucji:

  • SWPS - kurs dziennikarstwa na wybranym przez laureata kierunku,
  • Wydawnictwo Iskry – antologię książek prof. Wiktora Osiatyńskiego poświęconą wychodzeniu z uzależnienia. 

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl.

(21.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.