Dział: REKLAMA

Dodano: Marzec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Influence marketing – badania przeprowadzone przez ekspertów ds. marketingu z Uniwersytetu Makromedia

Press

W ostatnich latach influence marketing stał się jedną z najbardziej popularnych metod promocji. Jednak wielu specjalistów ds. marketingu i agencji wciąż zmaga się z podejmowaniem właściwych decyzji przy dobieraniu odpowiednich mediów społecznościowych, typów treści oraz profili twórców.

Instagram, Youtube, Twitch, Pinterest, TikTok, Snapchat, Twitter - bardzo łatwo pogubić się w dżungli mediów społecznościowych. Nawet jeśli uda nam się ustalić, na jakiej platformie będziemy realizować naszą strategię social media, to następnym krokiem jest zdefiniowanie, kto jest naszym odbiorcą i dlaczego do niego kierujemy przekaz.

Wyzwanie wideo na TikToku grupą mikro influencerów, wydarzenie zakupowe promowane we współpracy ze znanym ekspertem, kampania z udziałem nano influencerów mająca na celu wygenerowanie autentycznych recenzji produktów… Następnym ważnym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać to, czy celem naszej kampanii jest zasięg, czy zaangażowanie odbiorców?

Typologia oparta na społeczności influencerów

Agencja Territory Influence wraz z Uniwersytetem Macromedia postanowiła rzucić wyzwanie klasycznej katergoryzacji twórców social mediów:

Nano influencerzy (do 1000 obserwatorów) znajdujący się na samym dole piramidy’’ to zaangażowani konsumenci, którzy cenią sobie dzielenie się opiniami offline i online ze swoimi znajomymi i bliskimi. Następnie mikro influencerzy (od 1 001 do 100 000 obserwujących), mający możliwość generowania płatnego zasięgu. Za nimi plasują się makro influencerzy, czyli profesjonalni twórcy, którzy tworząc wysokiej jakości treści pozyskali publiczność liczącą ponad 100 000 obserwujących. Na samym szczycie piramidy znajdują się influnecerzy, gwiazdy’’, największe sławy internetu, telewizji lub znane z innych mediów.

Press

Szeroko zakrojone badania zostały przeprowadzone przez zespół ekspertów ds. Marketingu z niemieckiego Uniwersytetu Macromedia oraz agencję Territory Influence. Głównym celem było zbadanie motywacji i wartości twórców. Pytanie, które zostało postawione to dlaczego publikują treści i współpracują z markami? Kwesionariusz składał się z 33 czynników motywacyjnych i został opublikowany w drugiej połowie 2020 roku na platformie TRND, dedykowanej niepłatnym influnecerom oraz In Circles, przeznaczonej dla płatnych influnecerów. 

W badaniu wzięło udział łącznie 46 647 respondentów z różnych krajów w Europie (Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Polska) i USA. Ilość danych, które udało się zebrać, już sama w sobie stanowiła osiągnięcie i pozwoliła specjalistom ds. statystyk na przeprowadzenie dalszych analiz. W trakcie badań zidentyfikowano następujące cztery główne motywacje i wartości twórców: „Potrzeba uwagi”, „Altruizm i upodmiotowienie”, Pieniądze i sprawiedliwość", „Wyrażanie siebie”. Stały się one podstawą nowego modelu.

Dzięki badaniom zostały również odrębione osobowości inluencerów (Racjonaliści, Modele, Eksperci, Światozmieniacze, Gawędziarze), badania udowodniły, że marki mogą znacznie zwiększyć skuteczność przeprowadzanych kampanii bazujących na influence marketingu. Uniwersytet Macromedia odkrył również, że marketerzy biorący pod uwagę motywacje i wartości leżące u podstaw influencerów mogą w skuteczniejszy sposób tworzyć długofalowe i owocne partnerstwo, które zaowocuje dobrymi wynikami i ogromną satysfakcją.

Więcej szczegółow z przeprowadzonych badań na temat osobowości influencerów znajdziesz w:
Przewodniku Przetrwania Po Influence Marketing - kliknij tutaj.

(21.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.