Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ikoniczne zdjęcie fotoreportera AP na jedynkach wielu brytyjskich gazet. "Straszne"

"Jak długo świat będzie ignorował ten terror?" – pisze Wołodymyr Zełenski (screen: Twitter/@TmorrowsPapers)

Ta sama fotografia zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu pojawiła się dzisiaj na jedynkach najważniejszych brytyjskich gazet – zarówno tych poważnych, jak i tabloidów.

Autorem zdjęcia jest Jewhen Małoletka, ukraiński fotoreporter z Kijowa. "Nalot na centrum Mariupola uderzył w szpital położniczy oraz masowe groby ze zwłokami, większość z tych ludzi zmarła w wyniku ostrzału" – napisał Małoletka na swoim profilu na Instagramie.

Jak poinformowała rada miejska w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. Widać to na zdjęciach ukraińskiego fotoreportera. Zbombardowanie szpitala położniczego skomentował także prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zamieszczając przy tym nagranie z placówki.

"Mariupol. Bezpośredni atak wojsk rosyjskich na szpital położniczy. Ludzie, w tym dzieci, znajdują się pod gruzami. Okrucieństwo! Jak długo świat będzie ignorował ten terror? Zamknijcie niebo! Zatrzymajcie zabójstwa! Macie moc, ale zdaje się, że tracicie człowieczeństwo" – napisał Zełenski.

Zdjęcie Jewhena Małoletki, dokumentujące zbrodnie wojsk rosyjskich w Mariupolu, pojawiło się na jedynkach wielu brytyjskich gazet. Zamieściły je zarówno tabloidy, jak i tytuły bardziej prestiżowe. Pojawiło się ono w dziennikach "The Guardian", "Financial Times" i "The Times" oraz w brukowcach "Daily Mirror" i "Daily Mail".

W tym ostatnim na okładce widnieje słowo "ZDEPRAWOWANY".

Press

"Daily Mail"

"The Guardian" pisze o "okrucieństwie", podobnie jak "Financial Times"; obie gazety cytują tutaj słowa Zełenskiego.

Press

"The Guardian"

Press

"Financial Times"

"The Times" opisuje działania Rosjan jednoznacznie: "Celowanie w mamy i dzieci".

Press

"The Times"

"Daily Mirror" nazywa działania rosyjskich wojsk "barbarzyńskimi".

Press

"Daily Mirror"

Jewhen Małoletka, autor zdjęcia, rozpoczął swoją karierę w 2009 roku jako fotograf lokalnych agencji informacyjnych UNIAN i PHL. Spędził miesiąc, pracując nad projektem fotograficznym Dom Nadziei o dziecięcym centrum onkologicznym w stolicy Kijowa.

Maloletka był głęboko zaangażowany w relacje z ukraińskiej rewolucji zanim jeszcze zaczął fotografować konflikty na Krymie i wschodniej Ukrainie dla międzynarodowych mediów. Jego prace były publikowane m.in. w tygodniku "TIME", "The New York Times", "The Washington Post", "Der Spiegel", "Newsweeku", "The Independent", "El Pais", "The Guardian" i "The Telegraph".

Większość czasu spędzał we wschodniej Ukrainie, pracując dla The Associated Press i dostarczając, poza fotografiami, także materiały wideo. Te ostatnie były emitowane m.in. w BBC, Euronews, NBC i innych międzynarodowych stacjach telewizyjnych.

Jak pisze o nim dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska: "To wspaniały fotoreporter, z którym mieliśmy okazję pracować w czerwcu w Ukrainie z Julią Alekseevą przy filmie dokumentalnym Outriders".

Reportaż Outriders z Donbasu można obejrzeć poniżej:

(HAD, 10.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.