Dział: PRASA

Dodano: Luty 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zakaz pracy dla dziennikarzy przy granicy ma obowiązywać do końca czerwca

Nowelizacja przepisów umożliwia wpuszczenie dziennikarzy na teren objęty zakazem za zgodą Straży Granicznej (fot. Jakub Kamiński/East News)

Obowiązujący do 1 marca zakaz przebywania dziennikarzy przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony do 30 czerwca - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rozporządzenie ma wejść w życie 2 marca i wprowadza "czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi". W uzasadnieniu do rozporządzenia napisano, że "wprowadzone rozwiązanie ułatwiło prowadzenie działań w ochronie granicy państwowej".

Czytaj też: Mimo wyroku Sądu Najwyższego powrót dziennikarzy nad granicę jest problematyczny

"Mając na uwadze, że próby nielegalnego przekraczania granicy państwowej nadal mają miejsce, a incydenty w bezpośredniej bliskości granicy państwowej mogą być wykorzystane przez Stronę białoruską do eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej, zasadne jest wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na obszarze strefy nadgranicznej na nowy okres od dnia 2 marca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r., co umożliwi zakończenie prac związanych z budową wskazanego systemu ochrony granicy państwowej" - napisano w dokumencie. 

Czytaj też: Zafiksowani na granicy. Jak i za ile fikserzy pomagają dziennikarzom
na polsko-białoruskim pograniczu

Dziennikarze pytani przez "Press" na początku lutego nie mieli złudzeń: władza nie dopuści mediów do granicy. "Mają za dużo do ukrycia, żeby wpuszczać tam kogokolwiek" - komentował Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk mówił, że zdroworozsądkowo patrząc, zakaz nie powinien zostać przedłużony. "Ale żyjemy w kraju, w którym zdrowy rozsądek nie ma już żadnego znaczenia, więc myślę, że zakaz zostanie przedłużony, bo władza nie chce, żeby dziennikarze przyglądali się temu, jak idzie budowa muru na granicy" - argumentował Węglarczyk. 

Od kiedy dziennikarze nie mogą wjechać na granicy z Białorusią?

Stan wyjątkowy w pasie przy granicy z Białorusią, który uniemożliwił dziennikarzom pracę na tamtym terenie, wprowadzony został 2 września 2021 roku i trwał do początku grudnia 2021 roku. Wtedy jednak PiS znowelizował ustawę o ochronie granicy państwowej, dzięki czemu minister spraw wewnętrznych mógł znowu wprowadzić zakaz przebywania na terenie przygranicznym.

Nowela umożliwia wpuszczenie dziennikarzy na teren objęty zakazem za zgodą Straży Granicznej. Według statystyk SG od 3 do 31 grudnia 2021 roku wniosek o zgodę na wjazd na obszar objęty zakazem złożyło 120 redakcji, w tym 43 zagraniczne.

(KOZ, 24.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.