Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK potwierdza naszą informację o kontrolach w rozgłośniach. "To postępowanie w sprawie, a nie przeciwko"

"Chcemy dokładnie przyjrzeć się rynkowi i zbadać mechanizmy, jakie na nim występują" - powiedział prezes UOKiK (Fot. materiały prasowe)

"Jest to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko jakimkolwiek podmiotom" - informuje prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny o kontroli prowadzonej w największych komercyjnych grupach radiowych, potwierdzając ustalenia "Presserwisu".

UOKiK poinformował w czwartek, że prezes Urzędu od października 2021 roku "po otrzymanych sygnałach, w tym w ramach programu sygnalista, przygląda się działaniom grup radiowych, które tworzą tzw. Komitet Badań Radiowych". Są to: Grupa RMF, Eurozet, Grupa Radiowa Agory i Grupa ZPR Media. "Wstępna analiza działań przedsiębiorców dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego i przeprowadzenia kontroli w ich siedzibach".

Czytaj tu: UOKiK rozpoczął kontrolę w stacjach radiowych po piśmie posłanki Lichockiej

Kontrola - jak podawaliśmy - rozpoczęła się w poniedziałek. "W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności niektórych działań Komitetu Badań Radiowych z prawem konkurencji zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i kontroli w sześciu lokalizacjach" - wyjaśnił w komunikacie Tomasz Chróstny.

Chróstny zaznaczył, że jest to postępowanie w sprawie, a nie przeciwko jakimkolwiek podmiotom. "Chcemy dokładnie przyjrzeć się rynkowi i zbadać mechanizmy, jakie na nim występują - nie tylko działania Komitetu Badań Radiowych w zakresie badania słuchalności, ale także wspólne planowanie reklam przez stacje radiowe czy ich pakietyzację" - zapowiedział szef UOKiK.

W trakcie postępowania wyjaśniającego UOKiK zweryfikuje m.in. mechanizmy rynku reklamy radiowej, a także to, czy w ramach KBR może dochodzić do niezgodnej z prawem konkurencji wymiany informacji bądź antykonkurencyjnych praktyk na niekorzyść stacji radiowych spoza składu Komitetu.

(KOZ, 28.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.