Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Węglarczyk: "Ordo Iuris prowadzi wojnę z mediami". Jest doniesienie na Onet

– Eksperci instytutu zakwalifikowali nasze działanie jako nieobyczajne – opisują dziennikarze Onetu (fot. Jakub Kaminski/East News)

Ordo Iuris złożyło doniesienie na policję w związku z fotografowaniem przez portal Onet.pl dzieci migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. W ocenie organizacji zdjęcia miały być "upokarzające" i "poniżające". Dziennikarze Onetu odpierają zarzuty.

We wtorek, 18 stycznia 2022 roku, dziennikarze Onetu dostali od policji w Białymstoku wezwanie na przesłuchanie. Dotyczyło ono złożonego przez organizację Ordo Iuris doniesienia związanego z "dziećmi z Michałowa", dla których robienie zdjęć – według prawników organizacji – miało być "poniżające i upokarzające".

– Ordo Iuris jest częścią władzy, którą bronią przed krytycznymi mediami, jak potrafią. Nie dziwi mnie, że to zrobili, bo w nagrodę dostaną posadę w rządzie. Oni razem z aktualną władzą prowadzą tę samą wojnę z mediami – mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl.

Cała sytuacja miała miejsce pod koniec września 2021 roku. Wtedy dziennikarze Onetu zajęli się sprawą migrantów z Michałowa, których to Straż Graniczna wywoziła na linię graniczną z Białorusią i kierowała do lasu.

"Jedna z kobiet zaczęła proponować dzieciom jedzenie" – relacjonują dziennikarze Onetu. – "Te próbowały podejść do niej, ale były skutecznie powstrzymywane przez funkcjonariuszy".

W końcu kobieta miała zacząć przerzucać jedzenie przez ogrodzenie, a kiedy dzieci migrantów do niego podchodziły, dziennikarze fotografowali oraz filmowali całe zdarzenie. W ocenie Ordo Iuris "zachowanie polegające na upublicznianiu wizerunku dzieci migrantów prezentowanego w sytuacji, gdy rzucane są im pojedynczo artykuły spożywcze, zmuszając je tym samym do biegania po terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie w celu ich wyłapywania, stawiało je w poniżającej sytuacji".

– W opinii Instytutu Ordo Iuris zachowanie polegające na upublicznianiu wizerunku dzieci migrantów prezentowanego w sytuacji, gdy rzucane są im pojedynczo artykuły spożywcze, zmuszając je tym samym do biegania po terenie placówki Straży Granicznej w Michałowie w celu ich wyłapywania, stawiało je w poniżającej sytuacji. Takie zachowanie uprzedmiotawiało je, miało upokorzyć i postawić w sytuacji odczłowieczającej. Wskazać należy, że dzieci były zmuszone do biegania za artykułami spożywczymi jak zwierzęta – mówi "Presserwisowi" Magdalena Majkowska, członkini zarządu Instytutu Ordo Iuris. – Trudno nam sobie wyobrazić, aby dziennikarze w podobnej sytuacji upublicznili nagrania z polskimi dziećmi bez zastosowania anonimizacji ich wizerunku.

Zdaniem Ordo Iuris działanie to miało wypełniać znamiona artykułu 140 kodeksu wykroczeń: "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

- Instytut Ordo Iuris złożył wspomniane zawiadomienie, kierując się troską o dobro dzieci, w szczególności poszanowaniem ich godności - zaznacza Majkowska. 

(BAE, HAD, 21.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.