Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś kolejna rozprawa w sprawie znieważenia prezydenta Dudy przez Jakuba Żulczyka

Sprawa dotyczy wpisu Jakuba Żulczyka w mediach społecznościowych, gdzie nazwał prezydenta Dudę "debilem" (screen Youtube.com/Imponderabilia)

Dziś o 10.00 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się druga rozprawa w procesie dotyczącym znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy przez pisarza Jakuba Żulczyka. Podczas pierwszej rozprawy Żulczyk nie przyznał się do stawianego mu zarzutu.

Sprawa, którą zajmuje się sąd, dotyczy zamieszczonego na Facebooku wpisu pisarza Jakuba Żulczyka. Komentował w nim zwłokę Dudy w przekazaniu gratulacji Joemu Bidenowi po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. "Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem" - napisał w listopadzie 2020 roku.

Śledztwo ruszyło po zawiadomieniu od osoby prywatnej, a w marcu do sądu wpłynął akt oskarżenia. Żulczykowi grozi do trzech lat więzienia.

W trakcie pierwszej rozprawy w procesie dotyczącym znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy Jakub Żulczyk nie przyznał się do stawianego mu zarzutu. Tłumaczył, że jego intencją nie było znieważenie urzędu głowy państwa, a sam wpis miał charakter satyryczny.

Jakub Żulczyk jest pisarzem, autorem m.in. "Czarnego słońca" i "Ślepnąc od świateł". Został laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2018. W 2014 roku był też nominowany do Paszportu "Polityki".

(BAE, 05.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.