Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Weto prezydenta może wpłynąć na decyzję KRRiT o przedłużeniu koncesji dla TVN Siedem

Obecna koncesja wydana dla TVN Siedem obowiązuje do 25 lutego 2022 roku (screen: YouTube/TVN Nagrania)

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu lex TVN może mieć wpływ na działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie naziemnego kanału TVN Siedem. Nadawca od ponad roku czeka na rekoncesję dla stacji. Zdaniem ekspertów teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by została przedłużona.

Obecna koncesja TVN Siedem wygaśnie 25 lutego 2022 roku. Wniosek o jej przedłużenie TVN złożył 23 grudnia 2020 roku. KRRiT do tej pory zwlekała z decyzją w sprawie koncesji dla TVN Siedem w związku z wątpliwościami jej członków co do struktury właścicielskiej TVN, nadawcy kanału

Decydując o zawetowaniu ustawy lex TVN, prezydent Andrzej Duda argumentował jednak, że TVN to spółka, która ostatnio otrzymała już koncesję (dla TVN 24 - przyp. red.), a więc działa w sposób legalny. "Mówimy o spółce, która niedawno koncesję uzyskała, a więc państwo uznało, że ma prawo do nadawania zgodnie z polskim porządkiem prawnym" - podkreślił w poniedziałek prezydent.

Zdaniem ekspertów KRRiT powinna teraz bez zbędnej zwłoki przedłużyć koncesję TVN Siedem.

Nie ma powodów do odmowy

Juliusz Braun, były członek KRRiT, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych, od początku utrzymywał, że koncesja dla TVN Siedem powinna zostać przedłużona. - Wyraźnie pan prezydent taką przedstawił interpretację przepisów, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby spółka TVN przy obecnym kształcie własnościowym działała nadal - mówi.

Podobnie uważa Krzysztof Luft, były członek KRRiT, obecnie zasiadający w radzie programowej TVP, według którego Krajowa Rada po decyzji prezydenta powinna szybko zająć się tą sprawą. - Skoro kilka miesięcy temu przedłużono koncesję TVN 24, to nie wyobrażam sobie, że teraz - w niezmienionym stanie prawnym i właścicielskim - KRRiT miałaby odmówić koncesji TVN Siedem - ocenia.

Wtóruje mu prof. Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego: – Nie sądzę, aby w tej chwili mogły zaistnieć jakiekolwiek okoliczności, które blokowałyby możliwość rekoncesji dla TVN Siedem.

Co zrobi prof. Kawecki?

Jan Dworak, w przeszłości przewodniczący KRRiT, zwraca jednak uwagę na czynniki polityczne, przez które koncesja Siódemki nie została jeszcze przedłużona. - Wewnątrz KRRiT widzimy od dawna impas. Są osoby, które nie są wrażliwe na literalne brzmienie przepisów. Te w obecnym stanie prawnym kazałyby bezzwłocznie przyznać koncesję TVN Siedem. Przy podejmowaniu decyzji w KRRiT w grę wchodzi jednak czysta polityka - ocenia. I dodaje: - Warto zwrócić uwagę na to, że jedną z osób, które najbardziej upierają się przy swoim zdaniu przeciwko TVN, jest profesor Janusz Kawecki, powołany przecież przez prezydenta.

TVN 24 czekało 19 miesięcy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu przedłużyła koncesję satelitarną TVN 24. Zrobiła to na kilka dni przed wygaśnięciem poprzedniej. Nadawca czekał wtedy na decyzję 19 miesięcy. W tamtym przypadku KRRiT wydłużenie procesu koncesyjnego też tłumaczyła nieprawidłową strukturą właścicielską TVN.

(BAE, KOZ, MNIE, 28.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.