Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lex TVN. Katarzyna Kozłowska: Prezydent okrutnie zakpił z własnego środowiska politycznego

Katarzyna Kozłowska (fot. Krzysztof Burski/Fakt)

Są co najmniej dwa wymiary decyzji prezydenta dotyczącej nowelizacji ustawy medialnej. Po pierwsze: co to oznacza dla rynku mediów i wolności słowa. Po drugie: co ta decyzja mówi o obecnej sytuacji koalicji rządzącej - pisze dla Press.pl o wecie Andrzeja Dudy Katarzyna Kozłowska, redaktorka naczelna "Faktu".

W tym pierwszym wymiarze - to decyzja dobra i potrzebna. W trwającej około 20 minut mowie uzasadniającej decyzję, prezydent mocno podkreślał, że była ona między innymi wynikiem jego rozmów z rodakami. Andrzej Duda mówił, że wyrażali oni niepokój i że "podzielił zdanie większości Polaków, że kolejna sprawa jątrząca (...) nie jest potrzebna". Polacy przeszło 30 lat temu wybrali demokrację i pluralizm. Apel do prezydenta o weto podpisało kilka milionów ludzi. Poniedziałkowa decyzja prezydenta pokazuje, że władza ma jednak tego świadomość. Ważna bitwa o wolność słowa, rozstrzygnęła się dla nas pozytywnie.

W tym drugim wymiarze – aż prosi się o komentarz, że prezydent Duda okrutnie zakpił z własnego środowiska politycznego. Spodziewałam się, że szanując stanowisko najważniejszych rozgrywających w tej sprawie - szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego - prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, uzasadniając to ograniczeniem prerogatyw prezydenta przez "wrzutkę" Konfederacji. Ale prezydent Duda poszedł nawet nie krok, a dystans dalej i w poniedziałek dosłownie rozjechał walcem ustawę, z której tak dumne było PiS. Prezydent zwracał uwagę, że lex TVN mogłoby naruszać polsko-amerykański traktat z 1990 roku, że dawałoby sygnał, że w Polsce prawo działa wstecz, że Polska nie dotrzymuje umów, że nie ma w Polsce rzeczywistej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wreszcie – że zagrożony jest pluralizm. Milionom Polaków prezydent przekazał, że PiS wyprodukowało prawo złe i szkodliwe dla Polski. To przekaz mocniejszy, niż jakiekolwiek ciosy, które prawie dwie dekady temu zadawali sobie wzajemnie ówczesny prezydent Kwaśniewski i premier Leszek Miller.

(27.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.