Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Najbardziej znany chiński propagandysta przechodzi na emeryturę

Hu Xijin potrafił nazwać Wielką Brytanię "suką proszącą o bicie" (screen: YouTube/Global Times)

Najbardziej znany na świecie chiński propagandysta Hu Xijin ustąpił ze stanowiska redaktora naczelnego dziennika "Global Times". W czwartek poinformował w mediach społecznościowych, że odchodzi na emeryturę. 

61-letni dziennikarz oznajmił jednak, że pozostanie komentatorem nastawionego nacjonalistycznie brukowca, którego właścicielem jest flagowy dziennik rządzącej w Chinach partii komunistycznej "People's Daily".

Hu Xijin o swoim odejściu napisał na platformie Weibo, gdzie ma 24 mln obserwujących. Jego specjalnością były wpisy i artykuły podżegające do kontrowersji, wywołujące dyskusje także na forum międzynarodowym. W zeszłym roku porównał Australię do „gumy do żucia przyczepionej do podeszwy chińskich butów” po tym, jak Canberra dołączyła do apelu Waszyngtonu o zbadanie pochodzenia COVID-19. Wielką Brytanię nazwał z kolei „suką proszącą się o pobicie”, gdy w lipcu br. brytyjskie okręty wpłynęły na Morze Południowochińskie.

Hu zbudował też sporą publiczność na Twitterze, zablokowanym w Chinach. Ma tam ponad 460 tys. obserwujących, co czyni go jednym z najbardziej znanych głosów przedstawiających chińskie stanowisko w państwach zachodnich.

(MAC, 17.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.