Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 06, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja etyki TVP o materiale TVP Lublin: nie dochowano koniecznej staranności dziennikarskiej

Komisja etyki TVP dostała skargę na materiał pokazany w "Zdarzeniach" TVP Lublin 16 września 2020 roku (screen Lublin.tvp.pl)

W materiale Magdaleny Małek-Stańkowskiej o planowanej budowy chlewni w miejscowości Stawek i proteście mieszkańców - pokazanym w magazynie reporterów TVP Lublin "Zdarzenia" - naruszone zostały zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej - stwierdziła komisja etyki TVP.

Komisja etyki TVP dostała skargę na materiał wyemitowany w TVP Lublin 16 września 2020 roku. Zdaniem jej autorów był on skrajnie jednostronny. "Przedstawia on i utrwala nieprawdę, a w konsekwencji prowadzi również do podsycania antagonizmów społecznych" - napisano w skardze. 

Komisja - wydając orzeczenie - wskazała m.in. na zasady mówiące o tym, że "dziennikarz telewizji publicznej służy społeczności widzów, szanując prawdę, dobro wspólne i wolność słowa, dokłada wszelkich starań, by zachować niezależność i bezstronność", oraz że "w sytuacjach konfliktowych dziennikarz obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, by dotrzeć do źródeł informacji wszystkich stron sporu".

Zabrakło stanowisk obu stron

"Komisja wskazuje, że w proces realizacji materiału, w tym zaproszenie gości, zaangażowany jest cały zespół redakcyjny i odpowiedzialność za program spoczywa na wszystkich jego twórcach. Zdaniem Komisji w materiale zabrakło zrównoważonego przedstawienia stanowisk i racji obu stron. W poruszonej sprawie budowy chlewni i kontrowersji związanych z jej oddziaływaniem na środowisko i okolicznych mieszkańców, dziennikarz nie dochował koniecznej staranności dziennikarskiej" - napisano w orzeczeniu komisji etyki, podpisanym przez Krzysztofa Ziemca.

Orzeczenie komisji pochodzi z lipca, ale TVP zamieściła jego treść dopiero teraz.

(KOZ, 06.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.