Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Na co widzowie skarżą się do KRRiT? W czołówce erotyka i polityka

Widzowie skarżyli się też na program "Prince Charming Polska" w TTV (fot. materiały prasowe)

Polacy nadal uwielbiają oglądać telewizję, ale nie pozostają bierni na treści, które są tam emitowane. KRRiT otrzymuje mnóstwo skarg na programy. Na co skarżą się Polacy?

Walczą o swoje

Gdy w tym roku Polsat nie pokazał na otwartej antenie sierpniowego meczu polskich siatkarek z Niemkami, do KRRiT napłynęły skargi oburzonych widzów. Mecz odbywał się w ramach Mistrzostw Europy, a zgodnie z rozporządzeniem KRRiT mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn muszą być pokazywane na otwartych antenach. Telewizja Polsat transmitowała rozgrywane 19 sierpnia spotkanie Polska - Niemcy jedynie w kodowanym Polsat Sport.

Oburzeni nagością i erotyką

W tym roku skargi zaczęły też wpływać na nadawcę telewizji naziemnej Zoom TV za emisję zagranicznych edycji randkowego show "Magia nagości", w którym uczestnicy występują bez ubrań. Ostatnio widzowie skarżyli się też na głośny, gejowski show "Prince Charming Polska" w TTV. Homoseksualni mężczyźni walczą w nim o względy tytułowego księcia.

Erotyka oburzyła także widzów serialu "Zakochani po uszy" w TVN Siedem. Chodziło o odcinki pokazane w 2019 roku, w których miały pojawić się "treści mające negatywny wpływ na małoletnich".

Z kolei w 2018 roku do Rady wpłynęły skargi na serial "Harmidom", emitowany w Nickelodeon Polska, który przedstawia perypetie rodziny Harmidomskich - 11-letniego Hirka i jego dziesięciu sióstr - oraz ich przyjaciela, Czarka Młodowskiego. Ten ostatni jest adoptowanym synem wychowywanym przez małżonków Herberta i Harolda Młodowskich. Zdaniem widzów i KRRiT serial miał pokazywać model rodziny "sprzeczny z wzorcem chronionym prawnie w Polsce".

W 2010 roku aż tysiąc skarg wpłynęło na program Ewy Drzyzgi "Rozmowy w toku". W odcinku, emitownym w godzinach popołudniowych, młode kobiety opowiadały o swoim życiu erotycznym. Programy Drzyzgi trafiały na dywanik KRRiT jeszcze kilkukrotnie.

Z kolei ponad 1,5 tys. skarg Krajowa Rada Radofonii i Telewizji dostała na odcinek "Malanowskiego i partnerów" w Polsacie z 2013 roku, w którym pokazano poćwiartowane zwłoki.

Emocjonująca polityka i publicystyka

Pod koniec 2020 roku Rada otrzymała dwie skargi na "Motel Polska" w TVP 1. - Sformułowane zarzuty odnosiły się do promowania w tych audycjach treści homofobicznych i mowy nienawiści wobec osób transpłciowych - tłumaczyła wtedy rzeczniczka Krajowej Rady Teresa Brykczyńska.

Sporo skarg wpływa też na programy o tematyce politycznej. W 2020 roku widzom nie spodobał się program "W tyle wizji", w którym prowadzący Rafał Ziemkiewicz kpił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra, a także "Studio Polska" w TVP Info, w którym padły skandaliczne słowa posła PiS Przemysława Czarnka o osobach LGBT.

W 2015 roku widzowie zwrócili też uwagę na program "Skandaliści" w Polsat News z udziałem Jerzego Urbana. Redaktor naczelny tygodnika "Nie" gościł w nim w przebraniu biskupa i zapalił na wizji papierosa. Po tym wydaniu "Skandalistów" zarząd Telewizji Polsat zdecydował o zawieszeniu zastępcy dyrektora Polsat News Romana Kukielaka, a prowadząca program Agnieszka Gozdyra została wysłana na miesięczny urlop. Sam program też zawieszono.

Do KRRiT wpłynęły także skargi na programy TVP z 2015 roku, w których Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" palił e-papierosa.

Widzowie czuwają od rana

29 listopada 2019 roku w "Dzień dobry TVN" Filip Chajzer - rozpoczynając rozmowę z psycholog Marią Rotkiel, a zapowiedzianą na belce "Zachowaj spokój - to atak paniki" - stwierdził, że to temat bardzo poważny i nie można robić sobie jaj". Na zakończenie Chajzer dyszał i wykrzykiwał: "dostałem ataku, zabierz mnie stąd, pomóż mi, przerwa, idziemy na przerwę!". Na ten program wpłynęło kilkanaście skarg widzów oburzonych żartami z osób mających problemy psychiczne.

W 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi na program TVP 2 "Pytanie na śniadanie", w którym iluzjonista wykonujący sztuczkę z gwoździem zranił współprowadzącą Marzenę Rogalską.

Skutki skarg

Postępowania KRRiT w sprawie skarg mają różne zakończenie. Czasem kończą się nałożeniem kary pieniężnej (aż 250 tys. i 300 tys. zł kary nałożono na TVN za odcinki "Rozmów w toku"), innym razem jest to tylko upomnienie (np. sprawa serialu "Harmidom" czy e-papiersów Michnika). Czasem KRRiT w ogóle nie stwierdza naruszeń (m.in. "Motel Polska").

Widzowie jednak ciągle czuwają i obserwują, a ich skarga złożona do Rady może mieć wielką moc. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę Polaków na problem - a na tym często skarżącym zależy najbardziej.

(MNIE, 26.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.