Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przesunięte na noc odcinki "Świata według Kiepskich" mają mocne akcenty polityczne

30. sezon "Świata według Kiepskich" czekał na premierę wiele miesięcy (fot. materiały prasowe)

Dwa odcinki "Świata według Kiepskich", które Polsat chce pokazać w środku nocy, zawierają mocne akcenty polityczne. Według stacji zmiana pasma serialu wynika tylko z modyfikacji ramówki i nie ma związku z treścią odcinków.

Dwa ostatnie epizody obecnie emitowanej serii zostaną pokazane w nocy z 1 na 2 grudnia o 02.25 i 03.00. Wcześniejsze odcinki stacja nadawała w środy po 20. Polsat w przesłanym oświadczeniu podał, że "zmiana godziny emisji serialu wynika z faktu, że stacja podjęła decyzję o modyfikacji układu ramówki".

Polityka w serialu

Odcinki, które mają zostać nadane w nocy, udostępniono już w Polsat Box GO. Oba mają mocne akcenty polityczne. Pierwszy mówi m.in. o funduszach unijnych. Bohaterowie pojawiają się w nim w Barze u Kaczorka i występują w maskach z wizerunkiem prezydenta Rosji Władimira Putina. W drugim z epizodów zakładają KOB, Komitet Obrony Boczka. Padają też odniesienia do konstytucji i sformułowanie "zdradziecka morda", które pierwotnie w Sejmie wypowiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, pod adresem opozycji. Jedna z bohaterek mówi też: "Kiedy władza zacznie kneblować nasz wolny wciąż głos?".

Powody decyzji

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu podtrzymuje, że powodem przeniesienia serialu na godziny nocne jest wyłącznie "modyfikacja ramówki", a wpływu na tę decyzję nie miała polityczna tematyka odcinków.

- Przesunięcie w głęboką noc dwóch odcinków kończących jubileuszowy, 30. sezon popularnego serialu nie ma nic wspólnego z przemyślaną, nową strategią programową stacji - komentuje prof. Stanisław Jędrzejewski, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego. I dodaje: - Biorąc pod uwagę zawartość tych odcinków serialu, gdzie znajdują się niemal bezpośrednie nawiązania do polityki, a lepiej powiedzieć - polityków (prezes J. Kaczyński), to niestety przejaw autocenzury. Trochę żal, że stacja, świadomie przecież, chowa w ten sposób niewygodne politycznie dla siebie treści.

Co dalej z serialem?

Premierowe odcinki nowej serii "Świata według Kiepskich" można oglądać od 27 października. Po pierwszych trzech tygodniach oglądało je średnio 746 tys. widzów. Dla porównania podobne wyniki osiągały seriale "Kuchnia" i "Komisarz Mama", które Polsat kontynuuje i nie zmieniał pasma ich emisji.

30. sezon "Świata według Kiepskich" czekał na premierę wiele miesięcy. Nagrano go zimą zeszłego roku. Z kolei zimą tego roku zrealizowano kolejny, 31. sezon serialu. Jeszcze nie wiadomo, kiedy stacja go pokaże.

(MNIE, 26.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.