Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google będzie płacić niemieckim wydawcom za treści

Google podobne porozumienie podpisał wcześniej we Francji (fot. Megapixl.com)

Koncern Google zawarł indywidualne umowy z niemieckimi mediami i wydawcami dotyczące płacenia za treści. Stronami umowy są m.in. dzienniki "Handelsblatt" i "Tagesspiegel", a także tygodniki "Die Zeit", "Der Spiegel" i "WirtschaftsWoche".

To pierwsze umowy z wydawcami w Niemczech po tym, jak w czerwcu ustanowiono tzw. prawo pokrewne na podstawie dyrektywy unijnej o prawach autorskich z 2019 roku. Dyrektywa była przedmiotem wielu sporów między mediami o opłaty za korzystanie z newsów i innych treści.

Google tłumaczy, że każdorazowo są to umowy podpisywane indywidualnie z wydawcą. Innymi słowy każda umowa ma dwie strony: konkretnego wydawcę i Google.

Na początku 2021 roku Google zawarł umowę z agencją Reuters na wykorzystywanie materiałów informacyjnych na platformie Google News Showcase dostępnej na razie w Niemczech, Australii i Brazylii. W ubiegłym tygodniu podpisana została pięcioletnia umowa z AFP.

(MAC, 24.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.