Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Alibaba i inne chińskie firmy dyscyplinowane przez państwo

Alibaba znalazła się na czele firm, którym Chiny zarzucają dążenie do monopolizacji rynku (fot. Wikimedia Commons/N509FZ)

Chiński regulator rynku nałożył zbiorową grzywnę na firmy technologiczne, w tym Alibaba, Baidu i JD.com, za niezgłoszenie władzom 43 transakcji z 2012 roku. Powodem nałożenia kar jest naruszenie przepisów antymonopolowych.

Przedsiębiorstwa zaangażowane w te sprawy zostaną ukarane grzywnami wysokości 500 tys. juanów (78 tys. dol.) każde, co stanowi maksymalną kwotę zgodnie z chińskim prawem antymonopolowym z 2008 roku.

Najwcześniej notowaną umową było przejęcie w 2012 roku przez firmę Baidu jej partnera 91 Wireless Websoft, a ostatnią tegoroczne porozumienie między Baidu a chińskim producentem samochodów Zhejiang Geely Holdings w celu stworzenia firmy produkującej nowe pojazdy. Inne transakcje przywoływane przez Państwową Administrację Nadzoru Rynku obejmowały m.in. przejęcie przez Alibabę w 2014 roku chińskiej firmy zajmującej się mapowaniem cyfrowym i nawigacją AutoNavi oraz nabycie przez nią w 2018 roku 44 proc. udziałów w Ele.me, aby stać się największym udziałowcem firmy dostarczającej jedzenie.

(MAC, 22.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.