Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiTV dalej działa w sprawie lex TVN: tym razem pisze do premiera

Witold Kołodziejski pismem do premiera Mateusza Morawieckiego wykonuje uchwałę KRRiT z września (fot. Piotr Molecki/East News)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych dotyczących nadawców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To ciąg dalszy wyjaśniania niejasności wokół lex TVN.

Rzeczniczka Krajowej Rady Teresa Brykczyńska potwierdza, że pismo w tej sprawie zostało wysłanie do premiera. To realizacja uchwały KRRiT z końca września wydanej przy okazji przedłużenia koncesji dla TVN 24. Krajowa Rada stwierdziła wtedy, że "w jej ocenie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji" podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.

W uchwale KRRiT zobowiązała przewodniczącego "do podjęcia działań mających na celu ukształtowanie polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji, w taki sposób, by nie było wątpliwości, że możliwość prowadzenia działalności obejmującej rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych nie dotyczy podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nawet jeśli działają one poprzez podległe im podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Działania te powinny obejmować w szczególności m.in. "zwrócenie się do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych w wyżej wskazanym zakresie z odwołaniem się do najlepszych praktyk istniejących np. w prawie ochrony konkurencji".

Wcześniej przewodniczący KRRiT zwrócił się do organów konstytucyjnych z wnioskiem o zbadanie zgodności przepisów ustawy medialnej z Konstytucją RP. Ponadto Kołodziejski wezwał wszystkie spółki medialne mające polskie koncesje do przedstawienia swojej aktualnej struktury własnościowej.

Według KRRiT obecnie dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery

(KOZ, 15.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.