Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Ryszard Badowski, legendarny dziennikarz i podróżnik

Ryszard Badowski zmarł w wieku 91 lat. (fot. screen YouTube/Dorota Parzyszek)

W wieku 91 lat zmarł Ryszard Badowski, dziennikarz, operator filmowy, fotograf. Był pierwszym Polakiem, który dotarł na wszystkie sześć kontynentów. Był autorem m.in. programu telewizyjnego "Klub sześciu kontynentów" (Kawiarenka pod globusem) oraz "Z kamerą wśród zwierząt".

Tworzył też "Popołudnie przygody i podróży", "Wieczór przygody i podróży" i "Pieprz i wanilia". Współpracował z polskim wydaniem National Geographic. Był autorem ponad 100 filmów, kilkuset artykułów oraz 16 książek o tematyce podróżniczej.

Urodził się w Pabianicach. W 1949 rozpoczął pracę jako korespondent łódzkiego „Głosu Robotniczego”. Później pracował także dla "Po prostu" i "Sztandaru Młodych". Pisał korespondencje z Kuby, wschodniej części Niemiec oraz Związku Radzieckiego.

Był też uczestnikiem rejsu lodołamaczem atomowym „Lenin” (1965 r.) oraz wyprawy badawczej na Antarktydę w 1976 na statku „Profesor Siedlecki”. W 1975 roku pisał relacje z lotu Sojuz-Apollo, a w 1978 roku - z lotu Mirosława Hermaszewskiego. 

(MAT, 11.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.