Dział: PRASA

Dodano: Listopad 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja Grand Press apeluje do premiera Morawieckiego o wpuszczenie mediów na granicę

Prawem obywateli jest dostęp do informacji, zaś obowiązkiem mediów – możliwość kontrolowania działań władzy - pisze Weronika Mirowska z Fundacji Grand Press

W związku ze wzrostem napięcia na granicy polsko-białoruskiej Fundacja Grand Press wystosowała do premiera Mateusza Morawieckiego apel w sprawie umożliwienia dziennikarzom pracy na obszarze stanu wyjątkowego. "Silna i odpowiedzialna władza nie boi się kontroli społecznej, którą zapewniają wolne i niezależne media" – czytamy w liście podpisanym przez Weronikę Mirowską, prezeskę fundacji.

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

My, niżej podpisane i podpisani, apelujemy do Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe dopuszczenie do pracy dziennikarzy na obszarze przygranicznym Polski i Białorusi.

Zgodnie z art. 14 Konstytucji RP „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu”, natomiast art. 54 Konstytucji stanowi, że „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Odwołując się wprost do ustawy zasadniczej, a także zapisów ustawy o prawie prasowym, apelujemy o dodanie wyjątku do rozporządzenia o stanie wyjątkowym, umożliwiającego dziennikarkom i dziennikarzom korzystanie z ich praw oraz wypełnianie obowiązków z nich wynikających.

Obecna sytuacja na granicy polsko – białoruskiej budzi niepokój opinii publicznej związany z:
- bezpieczeństwem państwa, 
- szczelnością granic, 
- przestrzeganiem praw człowieka 
- sytuacją ekonomiczną, społeczną i psychologiczną mieszkańców tych terenów, także służb mundurowych i osób tam przebywających czasowo.

Prawem obywateli jest dostęp do informacji, zaś obowiązkiem mediów – możliwość kontrolowania działań władzy.

Silna i odpowiedzialna władza nie boi się kontroli społecznej, którą zapewniają wolne i niezależne media. Utrzymanie zakazu pracy dziennikarskiej na granicy polsko-białoruskiej może być rozumiane jako próba utajnienia działalności niezgodnej z prawem i ludzką przyzwoitością. 

Podpisy pod listem proszę kierować na adres: [email protected] z dopiskiem "Apel – Media na Granicy".

Weronika Mirowska, Fundacja Grand Press

(08.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.