Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

520 marek w 14. wydaniu Top Marki

Wśród branżowych Top Marek znalazły się m.in. Polska Grupa Energetyczna PGE, Provident, „Gazeta Wyborcza”, TVN, Samsung i PZU. (fot. materiały własne)

Pandemia wpłynęła negatywnie na kondycję wielu branż, ale nie osłabiła marek o najmocniejszej pozycji w prasie i internecie, z wyjątkiem brandów farmaceutycznych – wynika z 14. badania Top Marka. Jego wyniki ukazały się w najnowszym wydaniu magazynu „Press”.

Badanie wyłoniło 50 branż, o których najczęściej wzmiankowano w prasie i internecie. Ich lista tylko nieco zmieniła się wobec tych z poprzedniej edycji – pojawił się segment podmiotów zajmujących się popularyzowaniem kultury.

W każdej z branż wyłoniono 10 najczęściej pojawiających się w analizowanych materiałach marek. W następnych krokach zliczono wszystkie wzmianki o każdej z nich, przyporządkowując je jednocześnie do zbiorów materiałów prasowych, publikowanych w serwisach internetowych i mediach społecznościowych, tekstów mono- i wielotematycznych, a także oszacowano impact oraz indeks sentymentu każdej wzmianki.

Na tej podstawie powstał też ranking najsilniejszych 500 brandów ze wszystkich segmentów rynku objętych badaniem, który pozwala porównać ich siłę. Zwycięzcą tego rankingu został PKO Bank Polski, wyprzedzając Orlen i Bank Pekao. Wśród branżowych Top Marek znalazły się natomiast m.in. Polska Grupa Energetyczna PGE, Provident, „Gazeta Wyborcza”, TVN, Samsung i PZU.

Szczególną uwagę analitycy zwrócili tym razem na branżę farmaceutyczną. Wielka liczba wzmianek o szczepionkach sprawiła, że pierwsze cztery miejsca w sektorowym rankingu zajęły marki ich producentów, na czele z Pfizerem. Dodatkowe badanie wzmianek o tej branży wykluczające frazy związane z pandemią pokazało, że gdyby nie ona, ranking marek farmaceutycznych byłby podobny do tego z poprzedniej edycji, a Top Marką zostałaby Polpharma.

Badanie realizowane od początku wspólnie przez „Press” i Press-Service Monitoring Mediów objęło tym razem 108 mln wzmianek opublikowanych w prasie, serwisach internetowych i wybranych mediach społecznościowych w okresie od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 roku. To o 11 mln więcej niż w poprzedniej edycji Top Marki – zwiększenie liczby analizowanych publikacji wynika z większej liczby materiałów dotyczących pandemii koronawirusa, jej wpływu na różne sfery życia i szczepień.

O tym, jak zagrożenie koronawirusem wpłynęło na rynek, najlepiej świadczy dodatkowa analiza czterech branż spoza Topmarkowego badania: cateringowej, dostawców jedzenia, e-learningowej i komunikatorów. Pokazuje ona, jak zwłaszcza w czasie lockdownów rosła liczba wzmianek o markach najsilniejszych w tych segmentach.

(RD, 02.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.