Temat: pożegnanie

Dział: SYLWETKI

Dodano: Październik 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Papcio Chmiel, autor serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek"

22 stycznia w wieku 97 lat zmarł „Papcio Chmiel”, czyli Henryk Jerzy Chmielewski. Był autorem kultowej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek".

Henryk Jerzy Chmielewski był grafikiem, rysownikiem i publicystą. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie był rysownikiem w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Stworzył takie komiksy, jak „Półrocze bumelanta” czy „Witek sprytek”, ale prawdziwą popularność przyniosła mu seria „Tytus, Romek i A’Tomek”, która ukazywała się od 1957 roku. Jest to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa. Rozeszła się w ok. 11 mln egz. Seria była publikowana przez lata w „Świecie Młodych”. Na jej podstawie powstały filmy animowane, gra komputerowa i planszówki.

Henryk Jerzy Chmielewski napisał książki: „Urodziłem się w Barbakanie”, „Tytus zlustrowany”, „Tarabanie w Barbakanie”, „Witek sprytek i inne opowieści”. Był odznaczony Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RAQ

Pozostałe tematy weekendowe

Stefan Bratkowski - publicysta, dziennikarz...
Paweł Szwed, współzałożyciel i redaktor naczelny...
Larry King, amerykański dziennikarz telewizyjny
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.