Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

2 mld zł dla mediów publicznych w projekcie ustawy budżetowej na 2022 rok

TVP kierowana przez Jacka Kurskiego otrzymała dotychczas z rekompensat blisko 5,4 mld zł (fot. Piotr Molecki/East News)

Media publiczne w 2022 roku mają dostać 2 mld zł z budżetu państwa - o 45 mln zł więcej niż w 2021 roku. 

Pieniądze dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni publicznych zapisano w projekcie ustawy budżetowej na 2022 rok. Zgodnie z dokumentem upoważnia się ministra finansów do "przekazania, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień", a "wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel wyniesie 1 995 000 tys. zł".

W taki sam sposób media publiczne dostały pieniądze na 2021 rok - z tym że było to 1,95 mld zł. Środki również uwzględniono w ustawie budżetowej.

Przyznanie rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe w 2019 roku (1,26 mld zł) i 2020 roku (1,95 mld zł) zapisywano w nowelizacjach ustawy abonamentowej.

W marcu 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisanie nowelizacji ustawy abonamentowej uzależniał od odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Kurski co prawda je stracił, ale niemal od razu otrzymał funkcję doradcy zarządu i de facto kierował spółką, a na fotel prezesa wrócił w sierpniu.

Z kolei pierwsza rekompensata, wynosząca 980 mln zł (za lata 2010-2017), znalazła się w noweli ustawy budżetowej. 

- To jest dla PiS wygodne rozwiązanie - mówi o rekompensatach Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP. - Kurski jest bardzo silny, ale jest silny, bo ma pieniądze. Zawsze mogą mu powiedzieć, że w kolejnym roku nie dostanie ani grosza. Wtedy nie będzie miał ponad 2 mld zł, a tylko około 300 mln zł wpływów z abonamentu - dodaje.

Z dotychczasowych rekompensat najwięcej pieniędzy trafiło do telewizji publicznej - blisko 5,4 mld zł.

(KOZ, 26.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.