Dział: REKLAMA

Dodano: Październik 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tajna zmowa Google i Facebooka w sprawie przetargów na reklamy

Sprawę na Twitterze preanalizował dziennikarz Jason Kint (fot. Pixabay.com)

Prokurator Generalny USA ujawnił akt oskarżenia, z którego wynika, że Facebook i Google zawarły bezprawnie umowę w sprawie przetargów na reklamy. Zdaniem ekspertów afera może oznaczać istotne zmiany w funkcjonowaniu światowego internetu.

Akta dotyczące sprawy zostały ujawnione w nocy z piątku na sobotę. Ich analizę na Twitterze przeprowadził dziennikarz Jason Kint. Sprawa sięga 2017 roku, gdy Facebook szerzej wszedł na rynek reklamowy i zaczął zagrażać Google. 

Akty oskarżenia skierowano przeciw Sheryl Sandberg z Facebooka i Philippowi Schindlerowi z Google. Sprawującej od 2008 roku funkcję szefowej operacyjnej (COO) Facebooka grozi nawet do 10 lat więzienia. W 2018 roku firmy miały zawrzeć bezprawne porozumienie, w ramach którego Facebook miał dostawać powiadomienia na temat przetargów. Firma Marka Zuckerberga zobowiązać się miała do udziału w 90 proc. licytacji, o jakich informował ją Google i wydawać co najmniej 500 mln dol. rocznie. Google gwarantowało, że Facebook wygra 10 proc. przetargów.

Obie firmy zaprzeczają, że doszło do zmowy.

(MAC, 25.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.