Dział: PRASA

Dodano: Październik 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kolejny wyciek maili Dworczyka. Premier zleca szefowi PAP wywiad z prezydentem

Szef PAP i premier Morawiecki w rozmowie umówili się także, aby w podobny sposób powstał wywiad z premierem (fot. Piotr Molecki/East News)

Do sieci trafił kolejny mail ze skrzynki szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, które opublikowała Poufna Rozmowa. Premier Mateusz Morawiecki prosił szefa PAP Wojciecha Surmacza o znalezienie "sprytnego dziennikarza", który przeprowadzi wywiad z tezą z prezydentem Andrzejem Dudą.  

Wywiad miał dotyczyć Funduszu Medycznego, który został ogłoszony w marcu 2020 roku. "Narracja jest gotowa tylko trzeba ładnie to wszystko ująć i poprzecinać pytaniami" – napisał premier Morawiecki do szefa PAP. 

W odpowiedzi na prośbę premiera, Wojciech Surmacz napisał: "Działamy. Pytania są już gotowe, pójdą do Błażeja Spychalskiego (rzecznik prasowy prezydenta RP przyp. red.), a ja je właśnie wysyłam do Mariusza Chłopika (doradca premiera przyp. red.). 

Szef PAP i premier Morawiecki w rozmowie umówili się także, aby w podobny sposób powstał wywiad z premierem, który ma doprecyzować temat funduszu. 

Porównywalny treściowo wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, na który umówili się Morawiecki i Surmacz został opublikowany 7 marca 2020 roku po godz. 22.00, czyli kilka godzin po wymianie maili. Jego autorem jest Rafał Białkowski.  

O komentarz w sprawie zapytaliśmy Wojciecha Surmacza. Czekamy na odpowiedź. 

Wojciech Surmacz objął funkcję prezesa PAP w 2018 roku. Wcześniej był wicedyrektorem Programu III Polskiego Radia i kierował naczelną redakcją gospodarczą Polskiego Radia. W latach 2014 -2016 był redaktorem naczelnym "Gazety Bankowej" i serwisu wGospodarce.pl (oba media należą do Fratrii). Przez trzy lata pracował jako dziennikarz w miesięczniku "Forbes" (Ringier Axel Springer Polska). Jest autorem głośnego tekstu "Kadisz za milion dolarów" opublikowanego w tym magazynie w 2013 roku. W latach 2007–2011 Surmacz był dziennikarzem tygodnika "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska), a od 1998 do 2007 roku pracował w dzienniku "Puls Biznesu" (Bonnier Business Polska).

(BAE, 18.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.