Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Platforma Gonet.tv nie ma umowy z TVP, ale powołuje się na regułę must carry

Właściciele kanałów objętych must carry od lat są w sporze z platformami internetowymi OTT (fot. Pixabay.com)

Na początku października platforma internetowa Gonet.tv informowała, że TVP wyłączyła z jej oferty wersje regionalne TVP 3. Teraz okazuje się, że firma udostępniała te kanały bez umowy z Telewizją Polską, powołując się jedynie na zapisy ustawy o radiofonii i telewizji.

Kilka dni temu platforma Gonet.tv wyjaśniała, że zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z zapytaniem o możliwość emisji wszystkich 16 stacji regionalnych TVP 3, które do oferty włączyła już wcześniej, bo pod koniec kwietnia. "W odpowiedzi, firma TVP S.A. usunęła wszystkie kanały regionalne TVP 3 z oferty Gonet.tv, pozostawiając jedynie sygnał oddziału katowickiego" - można było przeczytać w oświadczeniu.

Teraz, po pytaniach "Pressa", firma precyzuje, że informację o wyłączeniu kanału dostała nie od Telewizji Polskiej, ale od swojego dostawcy sygnału, który z kolei taką wiadomość miał otrzymać z TVP. "Próbujemy nawiązać współpracę z polskim nadawcą publicznym już od prawie dwóch lat. Znajdujemy się w niezwykle specyficznej sytuacji. Z jednej strony mamy prawny obowiązek transmitować kanały telewizji publicznej. Z drugiej strony, sama TVP odebrała nam taką możliwość. Co więc robić?" - można przeczytać w oświadczeniu Gonet.tv.

- TVP informuje, że nigdy nie udostępniała serwisowi Gonet.tv sygnału swoich programów, więc nie mogła też ograniczyć ich wykorzystywania przed ten podmiot - przekazało z kolei biuro prasowe Telewizji Polskiej. Wcześniej TVP zarzut udostępniania jej kanałów bez umowy stawiała serwisowi WP Pilot. W ofercie Gonet.tv nadal są TVP 1, TVP 2 i TVP 3 Katowice.

Właściciele kanałów objętych must carry od lat są w sporze z platformami internetowymi OTT. Według KRRiT zasada obowiązkowego udostępniania podstawowych stacji (TVP 1, TVP 2, TVP 3, Polsat, TV 4, TV Puls i TVN) obejmuje też platformy internetowe, ale z zaznaczeniem, że powinny one podpisać umowy dystrybucyjne z nadawcami tych kanałów. Zgodnie z przepisami ustawy nadawca nie powinien odmówić operatorowi wyrażenia zgody na rozprowadzanie podstawowych stacji. 

(MNIE, 15.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.