Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bąkiewicz z prawie maksymalną liczbą punktów w instytucie Glińskiego

(screen Youtube/Media Narodowe)

We wniosku Stowarzyszenia Rota Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza, który złożono do komisji Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i Funduszu Patriotycznego, znalazły się informacje dotyczące planowanego rozwoju Mediów Narodowych. Wniosek otrzymał 198 punktów na 200 możliwych.

Według informacji Wirtualnej Polski stowarzyszenie Bąkiewicza może otrzymać niemal 4 mln zł od nadzorowanego przez rząd Funduszu Patriotycznego na budowę Centrum Niepodległości w Warszawie. Ocena wspólnej komisji instytutu powołanego przez ministra kultury Piotra Glińskiego oraz funduszu, jaką otrzymał wniosek stowarzyszenia o dofinansowanie, była pozytywna i wyniosła 198 na maksymalne 200 punktów.

Wniosek w tym momencie ma znajdować się na liście rezerwowej i według dziennikarki OKO.press Bianki Mikołajewskiej, aby stowarzyszenie otrzymało pieniądze, Jan Żaryn, dyrektor instytutu i były senator PiS, musiałby sam zadecydować o przyznaniu dotacji. "A raczej nie zadecyduje, bo kasy nie ma i PiS się przestraszył" napisała na Twitterze Mikołajewska.

We wniosku, do którego dotarli dziennikarze, można znaleźć m.in. informacje o planowanym rozwoju stowarzyszenia. Jednym z nich jest "rozwijanie kanału Media Narodowe", "tworzenie spotów oraz wywiadów", czy też "rozpoczęcie wydawania audiobooków o tematyce historycznej". Bąkiewicz planuje również analizę informacji medialnych pod kątem ich zgodności z prawdą. Bąkiewicz 12 października w rozmowie z reporterką TVN zarzucał stacji kłamstwo i stwierdził, że powinno się jej odebrać koncesję, ponieważ przedstawiciele stacji to "manipulatorzy i kłamcy publiczni".

Fundusz Patriotyczny sfinansował w tym roku m.in. nagłośnienie dla organizacji Bąkiewicza. Sprzęt był używany w czasie niedzielnej manifestacji opozycji na placu Zamkowym, zagłuszając przemówienie Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego. 

Media Narodowe to w tym momencie kanał na platformie YouTube posiadający 244 tysięcy subskrybentów, strona internetowa Medianarodowe.com i media społecznościowe. Na swoim profilu reklamują się jako "instytucja całkowicie oddolna" i podkreślają, że nie stoją za nimi pieniądze "wielkich koncernów medialnych ani instytucji rządowych". Ich finansowanie opiera się na zbiórce na portalu Patronite.pl, z którego co miesiąc trafia do nich kwota 2260 zł od 70 patronów. Na kanale pojawia się kilka nagrań każdego dnia, w których prowadzący sugerują m.in., że wychowanie seksualne dzieci to działania pedofilskie (film pt: "Jeśli dziecko się nie dotyka to... Obrzydliwe treści szkoleń! Mec. Bernaciak o deklaracji LGBT"), czy że pandemia koronawirusa to fake news (film pt: "Klimczewski: »Od początku wiedziałem, że to iluzja«. Na czym oparte są statystyki MZ"). Kilka tygodni temu pracownicy tego medium bronili antysemickiego filmu Wojciech Sumlińskiego "Powrót do Jedwabnego" i rozmawiali z autorem, który sugerował, że "Żydzi kroją Polskę jak tort".

(KAP, 13.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.