Dział: PRASA

Dodano: Październik 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pokojowy Nobel dla dwójki dziennikarzy. Dziś ogłoszono werdykt

Komisja Noblowska nagrodziła dziennikarzy (screen Youtube.com/CPJ)

Maria Ressa i Dmitrij Muratow - dwoje dziennikarzy - zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski podkreślił, że bronili wolności słowa, "która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju". "Ressa i Muratow odbierają nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji" - dodał Komitet Noblowski.

"Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. W 2012 r. współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym. Jako dziennikarka i dyrektor generalna Rapplera, Ressa pokazała, że jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa" – pisze w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Z kolei "Dmitrij Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W 1993 r. był jednym z założycieli niezależnej gazety »Nowaja Gazieta«. »Nowaja Gazieta« publikowała krytyczne artykuły na tematy dotyczące korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, oszustw wyborczych i »fabryk trolli« używanych przez rosyjskie siły zbrojne zarówno w Rosji, jak i poza nią" - zaznaczył Komitet Noblowski.

Już wcześniej pisaliśmy, że środowisko dziennikarskie może doczekać się Nobla. Co prawda dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) Henrik Urdal, wskazywał na mającą siedzibę w Paryżu międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic (RSF) oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z Nowego Jorku, zastrzegał jednak, że generalnie "wolność słowa" to temat dziś nośny w kręgach noblowskich.

W tym roku do komitetu noblowskiego napłynęło 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, a 95 - organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii. Nazwiska nominowanych oraz przebieg głosowania pozostaną tajne przez 50 lat. Bywa jednak, że wysyłający nominacje członkowie parlamentów narodowych wcześniej zdradzają swoich faworytów.

Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także 10 mln koron (980 tys. euro). 

(DAN, 08.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.