Dział: PRASA

Dodano: Październik 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zbigniew Rokita laureatem 25. Nagrody Literackiej Nike i Nike Czytelników 2021

Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory (fot. Rafał Komorowsk/Wikipedia)

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został Zbigniew Rokita za książkę "Kajś" (Wydawnictwo Czarne). Zdobył też Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie "Gazety Wyborczej".  Książką 25-lecia została "Nie ma" Mariusza Szczygła, nagrodzona Literacką Nagrodą Nike w 2019 roku.

- Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocowy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę - mówiła w laudacji na cześć laureata prof. Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2021 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymał reportaż „Kajś” Zbigniewa Rokity, zdobywając Nagrodę Nike Czytelników.

Prócz laureata w finale tegorocznej Nike znaleźli się: Kasper Bajon - „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż), Krzysztof Fedorowicz - „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść), Aleksandra Lipczak - „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż), Grzegorz Piątek - „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż), Jacek Podsiadło - „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja), Monika Śliwińska - „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia).

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Gazeta Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Zwycięskim tytułem jest „Nie ma” Mariusza Szczygła, nagrodzona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników w 2019 roku.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, a siódemka finalistów - na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

(AMS, 04.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.