Dział: SYLWETKI

Dodano: Wrzesień 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

To Janusz Kawecki był przeciw koncesji dla TVN 24. Kto jest kim w KRRiTV

Janusz Kawecki (screen Youtube.com/saferinternetpolska)

KRRiT po miesiącach bezpodstawnej zwłoki podjęła wreszcie dzisiaj decyzję w sprawie przedłużenia koncesji TVN 24 (gdyż dotychczasowa wygasa 26 września). Za przedłużeniem głosowało czworo członków, jeden był przeciw. Z naszych informacji wynika, że przeciwko był Janusz Kawecki. Kim jest ten jeden z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji?

Janusz Kawecki (członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji)

Profesor nauk technicznych. Większość życia zawodowego zajmował się budownictwem i naukami związanymi z budownictwem – był m.in. dyrektorem Instytutu Mechaniki Budowli na Politechnice Krakowskiej, przewodniczącym Komisji Budownictwa PAN czy wiceprzewodniczącym rady nadzorczej PKP. Miał też związek z mediami. Do września 2016 r. był przewodniczącym Rady Programowej Czasopism Budowlanych. Prowadził audycje w „Telewizji Trwam” i „Radiu Maryja”, był publicystą „Naszego Dziennika” i tygodnika „wSieci”. W 2018 r. wydał specjalne oświadczenia, w którym nie zgodził się z decyzją przewodniczącego KRRiT w sprawie nienałożenia kary na TVN za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie. A w 2017 roku zatrudnił Hannę Karp, specjalistkę od ezoteryki związaną z mediami Rydzyka, do stworzenia ekspertyzy, na podstawie której KRRiT ukarała TVN 24 rekordowo wysoką karą w kwocie 1,48 mln zł.
Oficjalna strona KRRiTV wspomina o innych aktywnościach Kaweckiego: "Od 1980 r. członek IASS W. G. Mast & Towers, od 1985 r. do 2016 r. członek International Organization for Standardization (ISO) w komitecie sterującym TC 98, członek International Association for Wind Engineering, w latach 1988-2008 przewodniczący Polskiej Grupy IAWE. Od 1992 r. przewodniczący Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców. W latach 1998-2001 wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PKP SA".
Janusz Kawecki należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz "Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, w stopniu komandora z gwiazdą, a także występuje w składzie rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy".

 

Pozostali członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Witold Kołodziejski (przewodniczący KRRiT) 

Press

Witold Kołodziejski (fot. materiały prasowe)

Autor, wydawca programów, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Przez 14 lat pracował na stanowiskach dziennikarskich i producenckich, w tym 12 lat w Telewizji Polskiej. W latach 2010-16 pełnił funkcje polityczne – z ramienia PiS uzyskał mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego. Był także wiceburmistrzem Ursynowa. W 2009 roku, jako przewodniczący KRRiT, chciał rozwiązać Radę ze względu na patową sytuację - nie mogła powołać brakującego członka rady nadzorczej TVP. Od 2015 r. był wiceministrem cyfryzacji. W roku 2017 ogłosił, że TVN i Polsat są “zdefiniowane politycznie”. W rozmowie z Dorotą Kania w Polskim Radiu zaprzeczył wówczas, że KRRiT zamknie stacje komercyjne. W 2018 r. powrócił do polityki. Jako przewodniczący wystartował do sejmiku województwa mazowieckiego z listy PiS. Rada wówczas poinformowała, że startuje jako kandydat niezrzeszony, co oznacza, że zachowuje apolityczność. Także w 2018 roku wpłacił na fundusz wyborczy PiS 10 tys. zł. W lipcu po wielomiesięcznej batalii o koncesję, Kołodziejski zaproponował ugodowe rozwiązanie do lex TVN. Nikt go jednak nie posłuchał. 

Teresa Bochwic (wiceprzewodnicząca) 

Press

Teresa Bochwic (fot. materiały prasowe)

Była działaczką opozycji politycznej w PRL. W latach 80. związana m.in. z redakcją pisma „KOS”, Radiem Wolna Europa w Monachium i paryską „Kulturą”. Od 2004 roku zasiadała w radach programowych mediów publicznych. W 2010 na czas wyborów została wyłączona z prac Rady Etyki Mediów ze względu na członkostwo w Społecznym Komitecie Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. Rok później zrezygnowała z pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej Rady Etyki Mediów. W 2017 roku zasłynęła tweetem, w którym stwierdziła, że radiowa Jedynka notuje spadki, bo nie słuchają jej już “stare ubeki”. Do KRRiT została wybrana przez Senat jako kandydatka PiS.

Elżbieta Więcławska-Sauk (członkini)

Press

Elżbieta Więcławska-Sauk (fot. materiały prasowe)

Od 1974 pracowała w TVP Łódź. Po wprowadzeniu stanu wojennego została wyrzucona z pracy za działalność w NSZZ „Solidarność”, ponownie doszło do tego w 2001 r. za realizację programu o korupcji w telewizji publicznej. Posłanka i senatorka z ramienia PiS-u. W obu izbach Parlamentu była członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, gdzie m. in. oceniała sprawozdania KRRiT. Od początku głosowań w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24 wstrzymywała się od głosu. Na pytanie, dlaczego podczas ostatniego głosowania zdecydowała się zagłosować za przedłużeniem odpowiedziała: “Wstrzymywałam się, żeby się zastanowić”. 

Andrzej Sabatowski (członek)

Press

Andrzej Sabatowski (fot. materiały prasowe)

W stanie wojennym redaktor pism podziemnych. Od 1991 roku pracował w regionalnych oddziałach TVP – najpierw w Krakowie, później we Wrocławiu. Kiedy powołano go do KRRiT na wniosek prezydenta Dudy, część środowisk prawicowych go zaatakowała. Najostrzej wystąpił Witold Gadowski, który stwierdził wówczas, że nie może powiedzieć nic dobrego ani o kwalifikacjach, ani o postawie Sabatowskiego. Gadowski zaznaczał, że Sabatowski “w Trzeciej RP niezmiennie był związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym”, a o Donaldzie Tusku “wyraża się per »mój serdeczny przyjaciel«”. Z kolei “Fakt” doniósł wówczas o tym, że wyrzucani dziennikarze “Rzeczpospolitej” poznali go po aferze z tekstem o trotylu na wraku tupolewa, bo Grzegorz Hajdarowicz zatrudnił go jako specjalnego pomocnika ds. dziennikarskiej etyki. “Chodzi o to, że Andrzej Sabatowski to człowiek o innym kodzie wartości. Jego poglądy są raczej lewicowo-liberalne” – mówiła wówczas osoba znająca sytuację na prawicy.  

Aktualnie urzędujący członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostali powołani w 2016 roku. Dwóch członków wybieranych jest przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch kolejnych przez prezydenta RP. Kadencja członków KRRiT wynosi 6 lat.

(BAE, 22.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.