Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jessica Bruder, autorka „Nomadland”, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Tegoroczną laureatką nagrody została Jessica Bruder (w środku) (screen: YouTube/Gazeta Wyborcza)

Jessica Bruder została laureatką 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej za najlepszy reportaż literacki roku - ogłoszono na sobotniej gali w warszawskim Teatrze Studio, transmitowanej m.in. na Wyborcza.pl.

Nagrodę ustanowioną przez miasto stołeczne Warszawa przy wsparciu "Gazety Wyborczej" przyznano za książkę "Nomadland. W drodze za pracą". Bruder opisała w niej ludzi, którzy porzuciwszy ustabilizowane życie, zamieszkali w kamperach lub vanach i przemierzają Stany Zjednoczone, podejmując sezonowe prace.

"Jessica Bruder odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu. Oto w jednym z najbogatszych państw świata ludzie, którzy - chociażby ze względu na swój kolor skóry i wykształcenie - teoretycznie należą do grupy uprzywilejowanej, dziś walczą o przetrwanie. Kryzys z 2008 roku wyrzucił ich poza wygodny świat klasy średniej, który przez całe życie wydawał im się oczywistością. Stracili pracę, oszczędności, musieli zaczynać od zera. Kiedy sytuacja na rynku polepszyła się, okazało się, że dla nich powrotu nie ma. Ich miejsca zajęli młodsi" - mówiła w laudacji Katarzyna Surmiak-Domańska, przewodnicząca jury, dodając: "Tym, co przesądza jednak o literackiej klasie reportażu »Nomadland«, jest jego niejednoznaczność. Bo ta katastroficzna opowieść przekornie niesie w sobie zadziwiający ładunek optymizmu".

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, współpracowała m.in. z "The New York Times", "Washington Post", "New York Magazine" i "The Guardian". Wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Pracując nad "Nomadland", spędziła w podróży trzy lata, przemierzyła 24 tys. kilometrów, przez kilka miesięcy sama mieszkała w kamperze. Na podstawie jej reportaży powstał nagrodzony Oscarem film "Nomadland" z Frances McDormand.

Zdobywczyni nagrody otrzymała 100 tys. zł, uhonorowano także tłumaczkę książki, Martynę Tomczak, która dostała 20 tys. zł. Książkę opublikowało w zeszłym roku Wydawnictwo Czarne.

Do 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książki zgłosiła rekordowa liczba wydawnictw - 41. W finale znalazło się pięć autorek. W zeszłym roku laureatką została Katarzyna Kobylarczyk za książkę "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany".

(KRY, 13.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.