Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Holandia wprowadza wspólne aktorskie nagrody dla kobiet i mężczyzn

Holenderski Festiwal Filmowy w tym roku odbywać się będzie od 24 września do 1 października w Utrechcie (screen YouTube.com/Shorts TV)

Golden Calves, czyli Złote Cielce - najważniejsze filmowe nagrody w Holandii - będą od tego roku przyznawane w kategoriach aktorskich po raz pierwszy bez podziału na kobiece i męskie. To precedens, wszelkie bowiem ważne nagrody, tak filmowe, jak i telewizyjne, były i są przyznawane oddzielnie.

- To posunięcie ma na celu uczynienie nagród Złotego Cielca - nazwanych tak od małych złotych statuetek wręczanych zwycięzcom - bardziej inkluzywnymi - poinformowali w czwartek organizatorzy. „Chcemy zjednoczyć wszystkich twórców, niezależnie od ich pochodzenia czy płci. Nagrody w końcu dotyczą rzemiosła” – oświadczyła Jenny Booms, dyrektorka Holenderskiej Akademii Filmowej. Stowarzyszenie holenderskich aktorów ACT przyjęło tę decyzję z zadowoleniem.

W 2017 roku MTV Movie and TV Awards wprowadziły neutralne pod względem płci wyróżnienia aktorskie, ale ważne nagrody, takie jak Oscary, Złote Globy, Emmy, czy festiwale filmowe jak Cannes czy Wenecja (ale także praktycznie wszystkie pomniejsze) nadal oddzielają występy aktorskie mężczyzn od kobiet. Tak było zawsze. W tej tradycyjnej grupie są też i Polskie Orły oraz Festiwal Filmowy w Gdyni. 

Złote Cielce przyznawane są od 1981 roku, zawsze w ostatnim tygodniu września.

(MAC, 20.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.