Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejmowa komisja za Lex TVN. Przeszła poprawka Kukiz'15, Gowina - nie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nad którą we wtorek pracowała sejmowa komisja, wymierzona jest w TVN (fot. Piotr Molecki/East News)

Sejmowa komisja kultury przyjęła we wtorek projekt Lex TVN. Przeszła poprawka Kukiz'15, która wyklucza możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa. Przepadła zaś propozycja Porozumienia, by koncesje mogły otrzymać podmioty należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a nie tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Poprawkę wykluczającą wykup mediów przez spółki Skarbu Państwa zgłosił Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Poparli ją politycy PiS. - Byliśmy posądzani, że jakaś spółka Skarbu Państwa będzie chciała kupić udziały. Dementowaliśmy to, ale żeby nie było wątpliwości. Jesteśmy za przyjęciem poprawki, bo rzeczywiście pokazuje czystość intencji - twierdził Marek Suski z PiS.

Wojciech Król z Platformy Obywatelskiej zwrócił jednak uwagę, że spółki zakładają również spółki córki spółek Skarbu Państwa. - Spółka córka nie jest spółką Skarbu Państwa - wyjaśniał Król.

Komisja odrzuciła natomiast poprawkę, którą przedstawił Stanisław Bukowiec z Porozumienia. Zgodnie z nią, koncesje na nadawanie mogłyby otrzymać podmioty z państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a nie tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wśród członków OECD są Stany Zjednoczone. Porozumienie zapowiedziało, że bez tej poprawki nie poprze nowelizacji ustawy.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wymierzona jest w TVN. Zgodnie z propozycją posłów PiS, koncesji nie będą mogli otrzymać nadawcy kontrolowani przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem TVN jest spółka zarejestrowana w Holandii - Polish Television Holding BV, która obecnie należy do amerykańskiego Discovery. Nadawcy mają mieć sześć miesięcy od wejścia ustawy na dostosowanie struktury właścicielskiej, a vacatio legis wynosi 30 dni.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował poprawkę, aby postępowania ws. koncesji, które wygasają w ciągu dziewięciu miesięcy od wejścia w życie przepisów, ulegały zawieszeniu na siedem miesięcy. Dzięki temu KRRiT mogłaby zawiesić postępowanie dot. koncesji TVN 24, która wygasa 26 września, a Rada wciąż nie podjęła decyzji ws. jej przedłużenia. Dodatkowo Kołodziejski chce, by przepisy zaczęły obowiązywać z dniem ogłoszenia.

KRRiT dotychczas nie podjęła decyzji ws. koncesji TVN 24, która wygasa 26 września 2021 roku. Nadawca o jej przedłużenie wystąpił do Krajowej Rady już w lutym 2020 roku.

Sejm może zająć się Lex TVN na posiedzeniu 11 sierpnia.

(KOZ, 27.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.