Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

3 mln zł kosztowała działalność Radia Nowy Świat w 2020 roku

Radio Nowy Świat zakończyło 2020 rok z 3,4 mln zł zysku netto (fot. Jakub Kamiński/East News)

Internetowe Radio Nowy Świat w 2020 roku poniosło 3 mln zł kosztów działalności operacyjnej i wypracowało 3,4 mln zł zysku netto. Swoje udziały w radiu za cenę nominalną zamierzają sprzedać jego współzałożyciele Patrycja Macjon i Piotr Jedliński.

W Krajowym Rejestrze Sądowym znalazło się sprawozdanie spółki za okres 15 kwietnia - 31 grudnia 2020 roku. Z 3 mln zł kosztów działalności na wynagrodzenia przeznaczono 1,1 mln zł. Usługi obce pochłonęły 1,4 mln zł.

Spółka uzyskała 125 tys. zł przychodów ze sprzedaży towarów i materiałów oraz 8 tys. zł ze sprzedaży produktów.

Rozgłośnia, uruchomiona 10 lipca 2020 roku, finansowana jest ze zbiórki w serwisie Patronite.pl. Do końca 2020 roku zdobyła 6,7 mln zł dotacji. Do tej pory zebrała 10,7 mln zł w Patronite.pl. Stację wspiera obecnie 30 tys. użytkowników, którzy miesięcznie wpłacają łącznie 632 tys. zł.

Zysk Radia Nowy Świat z działalności operacyjnej wyniósł 3,8 mln zł, a zysk netto - 3,4 mln zł i w całości zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy. Spółka zapłaciła 342 tys. zł podatku dochodowego.

Udziałowcami Radia Nowy Świat są: Piotr Jedliński (30 proc. udziałów), Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Patrycja Macjon, Wojciech Mann (po 10 proc.) oraz Zuzanna Łuszczewska i Karolina Kaliszewska (razem 10 proc.), które przejęły udziały po zmarłym Krzysztofie Łuszczewskim.

Zgromadzenie wspólników Radia Nowy Świat przyjęło zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółki większością 60 spośród 100 głosów. Z protokołu wynika, że Piotr Jedliński oświadczył, iż "nie zgadza się na podjęcie uchwały, gdyż nie otrzymał sprawozdania". Sprawozdania nie dostali także pełnomocnik Patrycji Macjon i Zuzanna Łuszczewska.

Zgromadzenie wspólników, jak czytamy w dokumentach w KRS, wyraziło także zgodę na umorzenie udziałów posiadanych przez Patrycję Macjon i Piotra Jedlińskiego "za cenę równą wartości nominalnej udziałów, bez obniżania kapitału zakładowego spółki". - Zamierzamy sprzedać swoje udziały za cenę nominalną. Niemoralne jest, żebyśmy zarabiali na darowiznach od słuchaczy - tłumaczy Piotr Jedliński. Dodaje, że chce zachować sobie 10 proc. udziałów. 

Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa radia miesiąc po jego starcie. Jak mówił, został o to poproszony. Odszedł ze stanowiska po tym, jak próbował bronić używania przez Radio Nowy Świat na antenie formy męskoosobowej wobec aktywistki Margot. Na początku stycznia o odejściu z radia poinformowała Patrycja Macjon, twórczyni facebookowego profilu Ratujmy Trójkę.

(KOZ, 23.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.