Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT ma propozycje do lex TVN

Szef KRRiT przedstawił swoje propozycje w piśmie do szefa klubu parlamentarnego PiS (fot. Piotr Molecki/East News)

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w piśmie do Ryszarda Terleckiego, szefa klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałka Sejmu, zaproponował, żeby ograniczenia dotyczące kapitału zagranicznego w projekcie zmiany w Ustawie o radiofonii i telewizji nie obejmowały podmiotów z kapitałem z kraju, z którym Polska zawarła umowę międzynarodową.

Projekt ustawy o radiofonii i telewizji, autorstwa posłów PiS, dotyczy art. 35 i przewiduje, że podmiot może dostać koncesję, jeśli udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale jest warunek: nie może być zależna od innych podmiotów spoza EOG.

Projekt wymierzony jest w TVN. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem zarejestrowany w Holandii Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski we wtorek w piśmie do Ryszarda Terleckiego zaproponował zmiany w poselskim projekcie, zgodnie z którymi koncesję mógłby otrzymać też podmiot (lub spółka zależna), którego siedziba znajduje się w państwie niebędącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a z którym Polska zawrze porozumienie lub umowę międzynarodową na zasadach wzajemności.

Ponadto szef Krajowej Rady zaproponował, żeby kanały kablowo-satelitarne mogły nadawać na podstawie wydanego przez niego zezwolenia, a nie koncesji. Witold Kołodziejski w kwietniu odpowiadał w "DGP", że KRRiT wystąpi z propozycją rezygnacji z systemu koncesyjnego dla nadawców kablowo-satelitarnych.

O propozycjach przewodniczącego Kołodziejskiego, wysłanych we wtorek do Ryszarda Terleckiego, pierwsze poinformowały "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM.

Tymczasem w datowanym na poniedziałek 19 lipca piśmie do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek przewodniczący Kołodziejski nie przedstawił propozycji zgłoszonych Ryszardowi Terleckiemu. KRRiT zwróciła uwagę na potrzebę doprecyzowania przepisów przejściowych, dotyczących rozpoczętych postępowań koncesyjnych.

Poselski projekt ma jeszcze w tym tygodniu być głosowany w Sejmie. Posiedzenie rozpoczyna się w środę i jest zaplanowane do piątku.

(KOZ, 21.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.