Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie tylko TVN 24 bez decyzji ws. koncesji, KRRiT zajmuje się też TVN Siedem

KRRiT rozpatruje też wniosek w sprawie przedłużenia koncesji TVN Siedem (screen: YouTube)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal bada sprawę wniosku o przedłużenie satelitarnej koncesji TVN 24. Analogiczne postępowanie dotyczy też naziemnej koncesji TVN Siedem.

"Dziennik Gazeta Prawna" podał we wtorek, że KRRiT ma już trzy analizy, które wskazują, że TVN spełnia wymieniony w art. 35 ustawy o rtv warunek w sprawie uczestniczenia podmiotów zagranicznych w firmach mających polską koncesję. Gazeta opisywała, że według analiz TVN jako koncesjonariusz jest firmą mającą siedzibę w Polsce, a jej właścicielem jest holenderska spółka Polish Television Holding, czyli zlokalizowana w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dopiero ta firma należy formalnie do amerykańskiego Discovery. Miałby to więc być stan zgodny z zapisami ustawy.

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, mówi w rozmowie z "Presserwisem", że w artykule "DGP" zabrakło informacji, iż przytaczane przez autorów tekstu analizy tworzono na zlecenie TVN, a nie Rady.

- KRRiT zamówiła trzy niezależne opinie, które są przedmiotem analiz na posiedzeniach KRRiT oraz podstawą do dalszych działań. Wnioski w nich formułowane stoją jednak w sprzeczności do tez opisanych w artykule. Ekspertyzy są częścią dokumentacji w prowadzonych postępowaniach. W stosownym czasie udostępnimy je w całości - informuje Brykczyńska.

Sprawę struktury własnościowej TVN podjęto także na wczorajszej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. "Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości" - napisał zarząd TVN 24 w oświadczeniu, zaznaczając, że z uwagi na to, iż fuzja z WarnerMedia jeszcze się nie odbyła, nie może być tematem przedłużenia procesu rekoncesyjnego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bada sprawę fuzji Discovery, obecnego właściciela TVN, z WarnerMedia nie tylko przy okazji postępowania w sprawie koncesji satelitarnej dla TVN 24, ale również naziemnej - dla TVN Siedem.

- Przedmiotowy problem dotyczy w równym stopniu obu postępowań - podkreśla Brykczyńska.

Koncesja satelitarna TVN 24 obowiązuje do 26 września tego roku, a naziemna TVN Siedem - do 25 lutego 2022 roku.

(MNIE, KRY, 07.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.