Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezeska Polskiego Radia utrzymuje, że unieważnienie notowania "Listy" było zasadne

Według prezeski Agnieszki Kamińskiej unieważnienie notowania przez Tomasza Kowalczewskiego było "decyzją zasadną" (fot. Piotr Molecki/East News)

"Zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami, ale faktami mającymi swoje oparcie w ustaleniach" - wynika z przeprowadzonego przez Polskie Radio audytu "Listy przebojów Trójki", którego wyniki ujawnił portal Gazeta.pl.

Notowanie "Listy przebojów Trójki" z 15 maja wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Jednak ówczesny dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski zdecydował o unieważnieniu głosowania, bo - jak twierdził - dokonano "manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy". Bartosz Gil z zespołu "Listy przebojów Trójki" napisał w liście do Kowalczewskiego, że podczas notowania nie wydarzyło się nic wyjątkowego. "Wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero tuż po nim, czyli od Pańskiego telefonu do Piotra Metza z prośbą o »zrobienie czegoś z tym Kazikiem«, a następnie po drugiej w nocy wiadomości z prośbą »Piotrze, dopilnuj aby piosenka o ktorej rozmawialismy nie byla na Antenie«" - napisał Gil (pisownia oryginalna). Zarzuty pod adresem zespołu "Listy" doprowadziły do odejścia Marka Niedźwieckiego, a wraz z nim ze stacją pożegnało się wielu dziennikarzy. 

Kilka dni po unieważnieniu notowania Polskie Radio zapowiedziało audyt "Listy przebojów Trójki". Prezeska Polskiego Radia przekonywała, że piosenka Kazika nie wygrała notowania, a na dowód podano, ile głosów wpłynęło na poszczególne utwory przed ich weryfikacją. 

Polskie Radio przez kolejne miesiące odmawiało ujawnienia wyników audytu, ale prezeska Kamińska poinformowała o nich przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego. Do pisma dotarł portal Gazeta.pl. Wynika z niego, że audyt przeprowadzono na podstawie "zgromadzonych danych informatycznych oraz korespondencji prowadzonej za pośrednictwem poczty elektronicznej".

Jak opisuje Gazeta.pl, Agnieszka Kamińska napisała m.in., że "wszelkie poczynione dotychczas ustalenia jednoznacznie wskazują na fakt, iż decyzja dyrekcji Programu Trzeciego Polskiego Radia dotycząca unieważnienia 1998. notowania Listy Przebojów Trójki była decyzją zasadną".

"W następstwie przeprowadzonej kontroli ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami, ale faktami mającymi swoje oparcie w ustaleniach" - stwierdziła prezeska radia, w piśmie cytowanym przez portal.

Kamińska przekazała, że podczas 1998. notowania listy "w odniesieniu do niektórych utworów dokonano merytorycznie nieuzasadnionych zmian w wynikach notowania względem pozycji tychże utworów wynikających z głosów oddanych przez słuchaczy".

(KOZ, 05.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.