Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Władza Agnieszki Kamińskiej w Polskim Radiu może zostać ograniczona

Agnieszka Kamińska tworzy jednoosobowy zarząd Polskiego Radia od stycznia 2020 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Zarząd Polskiego Radia może zostać powiększony - ustalił "Press". To oznaczałoby ograniczenie władzy prezeski Agnieszki Kamińskiej.

Zarząd Polskiego Radia jest jednoosobowy od stycznia 2020 roku, kiedy dotychczasowy prezes Andrzej Rogoyski został odwołany, a nową prezeską została członkini zarządu spółki Agnieszka Kamińska. Za prezesury Kamińskiej pogłębił się spadek słuchalności Programu III Polskiego Radia, a z tą anteną pożegnało się wielu znanych dziennikarzy.

Agnieszka Kamińska spotyka się ostatnio z krytyką także w obozie rządzącym. W kwietniu rada programowa Polskiego Radia - również głosami wiceszefa klubu parlamentarnego PiS Marka Suskiego i wicemarszałek Sejmu z PiS Małgorzaty Gosiewskiej - negatywnie zaopiniowała nową ramówkę radiowej Trójki. Z kolei w czerwcu rada - przy głosach wstrzymujących się Suskiego i Gosiewskiej - odrzuciła sprawozdanie zarządu z realizacji misji publicznej i wykorzystania wpływów abonamentowych. 

- Było duże ciśnienie, by całkiem się z pożegnać z Kamińską - przyznaje jeden z naszych rozmówców, znający sytuację w Polskim Radiu. Ale Agnieszka Kamińska prawdopodobnie utrzyma stanowisko prezeski. - Zostanie, ale ma mieć powiększony zarząd - mówi nasz informator. Drugi dopowiada, że zarząd miałby być nawet trzyosobowy.

W Polskim Radiu ruszyła już giełda nazwisk nowych członków zarządu. - Ponownie pojawia się na niej Małgorzata Małaszko (dyrektorka radiowej Dwójki - przyp. red.) - wskazuje jeden z rozmówców.

Poszerzenie zarządu oznaczałoby osłabienie pozycji prezeski Agnieszki Kamińskiej, która musiałaby oddać nadzór nad częścią jednostek w spółce.

Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański - pytany przez "Press", czy Rada w najbliższym czasie zajmie się poszerzeniem zarządu Polskiego Radia - odpowiada, że nie. - Ale każdy członek RMN może złożyć wniosek personalny w dowolnym momencie - stwierdza Czabański. 

W Polskim Radiu nie jest tajemnicą, że Agnieszka Kamińska ma poparcie Krzysztofa Czabańskiego. Po krytyce rady programowej RMN poinformowała członków rad programowych mediów publicznych, że do ich kompetencji nie należą sprawy związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników. Rada programowa Polskiego Radia odpowiedziała uchwałą, że RMN nie ma uprawnień do wyznaczania zakresu jej kompetencji i sprzeciwia się próbie ograniczenia jej uprawnień.

(KOZ, 23.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.