Dział: RADIO

Dodano: Maj 31, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO pyta prezeskę Polskiego Radia o Jankowską i Piłatowską-Mądry

Decyzję o usunięciu dziennikarek z jury konkursu miała podjąć prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska (fot. Piotr Molecki/East News)

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk prosi prezeskę Polskiego Radia o podanie przyczyn usunięcia Janiny Jankowskiej i Ireny Piłatowskiej-Mądry ze składu jury i komisji artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory organizowanego przez Polskie Radio.

Janina Jankowska wymyśliła Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów w 1998 roku. Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia kierowała do 2004 roku, kiedy zastąpiła ją Irena Piłatowska-Mądry, która na początku 2020 roku przeszła na emeryturę.

Rozwiązanie współpracy z Jankowską nastąpiło krótko po jej krytycznych wobec Polskiego Radia wypowiedziach dotyczących misji publicznej. "Polskie Radio nie realizuje dziś misji publicznej. Zasada bezstronności i pluralizmu światopoglądowego została wyeliminowana. Polskie Radio jest głosem jednej opcji politycznej" - powiedziała Jankowska.

"To kolejna sytuacja rozwiązania współpracy z dziennikarzami, którzy przedstawiali krytyczne opinie o mediach publicznych. Działanie to budzi wątpliwości co do nieprzypadkowości rezygnacji ze współpracy przez publiczne radio z dziennikarzami, którzy korzystają z konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa (art. 54 Konstytucji)" - napisał zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk. 

Trociuk w liście do prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej poprosił o podanie informacji o przyczynach decyzji dotyczącej usunięcia Piłatowskiej i Jankowskiej z komisji artystycznej i z jury Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.

(BAE, 31.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.