Dział: INTERNET

Dodano: Maj 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwis z tekstami antyszczepionkowymi finansowany z NIW

Antyszczepionkowe teksty są przedrukami z niszowych serwisów (fot. Unsplash.com)

Prawie milion złotych dotacji w latach 2019-2020 z Narodowego Instytutu Wolności (NIW) otrzymało Stowarzyszenie RKW, które w swoim serwisie internetowym promuje antyszczepionkowe treści. 

W serwisie Stowarzyszenierkw.org, które promuje się pod hasłem "niezależny portal obywatelski", w ostatnich tygodniach powielane są treści kwestionujące zasadność szczepień przeciwko koronawirusuowi. Oto tytuły niektórych z nich: "Lek przeciw covid zamiast szczepień", "Szczepionki to pomysł biznesowy", "Paszport szczepień czyli kenkarty naprawdę wracają". Artykuły są przedrukami z innych niszowych serwisów i blogów lub streszczeniem materiałów z YouTube.

Redaktorem naczelnym Stowarzyszenierkw.org jest Marcin Dybowski - opozycjonista z czasów PRL, prawicowy publicysta oraz organizator krucjat różańcowych. Jest jednym z założycieli Ruchu Kontroli Wyborów, który stawia sobie za cel obywatelską kontrolę elekcji na prezydenta i do parlamentu. Z kolei prezesem Stowarzyszenia RKW jest dr Jerzy Targalski - historyk i współautor serii książek "Resortowe dzieci".

Pod tekstami uderzającym w program szczepień umieszczona jest informacja: "Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030". Stowarzyszenie RKW w 2019 roku otrzymało z Narodowego Instytutu Wolności (NIW) 691 tys. zł na realizację zadania "Rozwój mediów lokalnych RKW", a w ubiegłym roku 300 tys. zł na powstanie "Think tanków samorządowych". 

NIW powstał w 2017 roku z inicjatywy Piotra Glińskigo - wicepremiera, ministra kultury i przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Inicjatywa ma wspierać społeczeństwo obywatelskie, działalność pożytku publicznego i wolontariat. NIW regularnie organizuje nabory na dofinansowania dla organizacji pozarządowych (w ubiegłym roku przyznano w ten sposób 140 mln zł). Tylko w tym roku dotacje 200 tys. zł otrzymało stowarzyszenie Roty Niepodległości (założone przez Roberta Bąkiewicza, koordynatora Marszu Niepodległości) na prowadzenie serwisu Media Narodowe.

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności Michał Rulski tłumaczył w "Gazecie Wyborczej", że NIW nie ma możliwości wpływania na treści zamieszczane przez beneficjentów dotacji. 

(PTD, 21.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.