Dział: PRASA

Dodano: Maj 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"NTO" jako jedyny tytuł z Polska Press Grupy nie dał wywiadu z Obajtkiem

Prezesa Obajtka dziwi krytyka przejmowania gazet regionalnych przez państwowy koncern energetyczny (fot. Piotr Molecki/East News)

"Nowa Trybuna Opolska" jako jedyna gazeta z Polska Press Grupy nie zamieściła wywiadu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. Redaktor naczelny dziennika Krzysztof Zyzik tłumaczy, że mógł on wprowadzać w błąd czytelników.

Wywiad z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen, ukazał się 14 maja w dziennikach regionalnych i serwisach internetowych należących do Polska Press Grupy. Rozmowa, którą przeprowadzili Konrad Karaś i Arkadiusz Rogowski (nowy redaktor naczelny "Nowin"), dotyczyła przede wszystkim fuzji Orlenu z Energą, Lotosem i PGNiG. W wywiadzie pojawił się również wątek przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. "Polska firma, która działa w wielu obszarach, kupiła firmę od właściciela niemieckiego i zaczęła się potężna krytyka. Jakoś tej krytyki nie było, kiedy niemiecki właściciel zwalniał dziennikarzy, ograniczał informacje z regionu, bo 70 procent informacji szło centralnie. Nie było tej krytyki, jak ludzie tracili pracę, a od 2008 roku nie było wzrostu wynagrodzeń" - powiedział Obajtek.

Jedynym dziennikiem regionalnym z grupy Polska Press, który nie opublikował wywiadu z Obajtkiem, jest "Nowa Trybuna Opolska". Wydaje ją spółka Pro Media, w której do Polska Press należy 53 proc. udziałów, resztę ma Przedsiębiorstwo Związkowe "Solpress" należące do Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego.

- Zdecydowałem o niepublikowaniu wywiadu, gdyż fragmenty rozmowy dotyczące Polska Press Grupy mogły wprowadzać w błąd czytelników "Nowej Trybuny Opolskiej", która ma współudziałowca i odrębną spółkę wydawniczą - mówi Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny "NTO". - Tezy powtarzane przez prezesa Orlenu, że w mediach Polska Press Grupy "byli nadzorcy i ludzie, którzy musieli im służyć" i że od 2008 roku nie było podwyżek, nijak się mają do rzeczywistości w Opolu - dodaje Zyzik.

Od grudnia, kiedy Orlen kupił Polska Press od niemieckiej spółki Verlagsgruppe Passau, zwolniło się lub złożyło wypowiedzenia kilkadziesiąt osób z dzienników oraz serwisów przejętych przez państwową firmę. Wymieniono też redaktorów naczelnych w "Dzienniku Zachodnim", "Kurierze Lubelskim", "Dzienniku Polskim", "Gazecie Krakowskiej", "Nowinach", "Polsce - Metropolii Warszawskiej" oraz dwumiesięczniku "Nasza Historia".

(PTD, 20.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.