Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja etyki TVP krytykuje "Warto rozmawiać", programu w poniedziałek już nie było

Na razie nie wiadomo, kiedy najnowsze wydanie "Warto rozmawiać" zostanie wyemitowane (screen Vod.tvp.pl)

Według komisji etyki TVP w poniedziałek 12 kwietnia w talk-show "Warto rozmawiać" Jana Pospieszalskiego naruszono zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w spółce. W ostatni poniedziałek programu nie wyemitowano, o czym autorzy dowiedzieli się krótko przed nagraniem.

Komisja etyki TVP uznała, że w programie "Warto rozmawiać" z 12 kwietnia "zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią". "Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki" - stwierdziła komisja.

Wydawca "Warto rozmawiać" Paweł Nowacki odmawia komentarza. - Nie rozmawiam z "Presserwisem" - ucina, poproszony o odniesienia się do opinii komisji. Z Janem Pospieszalskim nie udało nam się skontaktować.

"Orzeczenie Komisji Etyki TVP stworzyło nowy kontekst moralno-prawny audycji »Warto rozmawiać«. Telewizja i producent audycji rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego" - napisała TVP w komunikacie.

Telewizja zamieściła opinię komisji etyki dzień po tym, jak TVP 3 w poniedziałek 19 kwietnia nie pokazał najnowszego odcinka "Warto rozmawiać". "Szanowni Państwo, na 5 minut przed emisją dzisiejszego programu otrzymaliśmy informację, że zostanie on nagrany i wyemitowany w innym terminie" - napisano na profilu "Warto rozmawiać".

TVP 3 zmieniła bowiem ramówkę i zamiast o 20.35 pokazać "Warto rozmawiać", emitowała - podobnie jak TVP Info - dokument Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" o katastrofie smoleńskiej.

"Czy ktoś wie co się dzieje? Nie ma programu", "Gdzie ten program? Znów Smoleńsk", "Będzie w ogóle program? Bo na tvp3 leci ten smoleński film, taki sam co na tvp info", "Miało być o skutkach zdalnego nauczania a jest o Smoleńsku" - pisali internauci na profilu "Warto rozmawiać" na Facebooku.

Biuro prasowe TVP nie odpowiedziało na pytania "Press", czemu nie wyemitowano w poniedziałek "Warto rozmawiać" i kiedy będzie można obejrzeć ten odcinek.

Do sprawy odniosła się na Twitterze Ewa Stankiewicz. "Bardzo mi przykro, niezwykle cenię programy Janka i Pawła (Pawła Nowackiego - przyp. red.). I wiem co to znaczy być w takiej sytuacji" - skomentowała Stankiewicz.

"Warto rozmawiać" w poniedziałek przed północą nie zobaczyli również widzowie TVP 1. "Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że dzisiejsza powtórka w TVP1 nie zostanie wyemitowana" - czytamy na profilu programu. 

Jednym z gości "Warto rozmawiać" był minister edukacji Przemysław Czarnek.

"Warto rozmawiać" skrytykowała ostatnio Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz członkini Rady Mediów Narodowych. Jej zdaniem poprzedni odcinek programu Jana Pospieszalskiego podważył politykę rządu walki z koronawirusem. 

Jak napisała w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego i przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, "program był jednostronny i nierzetelny, a jego celem było uderzenie w zaufanie do szczepień, stosowania obostrzeń i metod leczenia chorób wywołanych Covid-19".

(KOZ, 21.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.