Dział: PRASA

Dodano: Marzec 29, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" szuka inwestora lub kupca

Gremi Media jest wydawcą "Rzeczpospolitej" od 2011 roku (fot. Piotr Molecki/East News)

Spółka KCI rozważa sprzedanie Gremi Media, wydawcy dzienników "Rzeczpospolita" i "Parkiet". - Takim komunikatem wysyłają wprost sygnał, że nie są już w stanie sami prowadzić tego biznesu - mówi "Press" Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych. 

W piątek zarząd KCI podpisał umowę z Deloitte Advisory dotyczącą doradztwa przy "przeglądzie opcji strategicznych dla Gremi Media" - napisano w opublikowanym w niedzielę komunikacie giełdowym. Wśród potencjalnych opcji wymieniono sprzedaż akcji wydawcy "Rzeczpospolitej", pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego oraz zawarcie aliansów strategicznych. Dodano, że w razie potrzeby spółka Gremi Media może zostać wycofana z NewConnect.

Prezes KCI Piotr Łysek, w artykule opublikowanym w serwisie RP.pl, decyzję wiąże z konsekwencjami sporu spółki z firmą budowlaną CNT, kontrolowaną przez Zbigniewa Jakubasa. Dotyczy on transakcji sprzedaży nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe w Krakowie. Spór opiewa na 5,3 mln zł, jakie CNT zapłaciła miastu (zdaniem KCI nienależnie) za zmianę przeznaczenia tej nieruchomości. W grudniu ub.r. Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu nakazowym orzekł nakaz zapłaty 5,3 mln zł dla spółki Jakubasa przez KCI. W konsekwencji komornik zajął "prawie cały majątek" (ok. 500 mln zł), o czym w grudniu informował Grzegorz Hajdarowicz, przewodniczący rady nadzorczej KCI.

Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, niedzielny komunikat KCI odczytuje jako ogłoszenie dla potencjalnych nabywców wydawcy "Rz" i "Parkietu". - Szukają partnera albo podmiotu, który zaoferuje za dzienniki sensowną cenę. Takim komunikatem wysyłają wprost sygnał, że nie są już w stanie sami prowadzić tego biznesu - mówi dla "Press". 

Poproszony przez nas o komentarz redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota odparł: - Nie mam nic wspólnego z KCI, proszę pytać rzeczniczkę prasową Gremi Media. Joanna Soroko z biura prasowego wydawcy dziennika na pytania o niedzielny komunikat odpowiedziała, że "niczemu nie zaprzecza ani nie potwierdza".

O tym, że Gremi Media mogą znaleźć nowego właściciela, 12 grudnia ub.r. napisał Onet.pl. Podał, że "Rzeczpospolitą" i "Parkiet" mógłby przejąć gigant naftowy PKN Orlen, który pięć dni wcześniej ogłosił zakup koncernu prasowego Polska Press. Te spekulacje zdementował prezes KCI, ale w grudniowej rozmowie opublikowanej w "Parkiecie" Piotr Łysek przypomniał, że dla Gremi Media poszukiwany jest inwestor do objęcia od 40 do 60 proc. Obecnie inwestorem strategicznym wydawcy "Rz" jest KCI z prawie 76 proc. akcji spółki.

- O tym, że "Rzeczpospolita" jest wystawiona na sprzedaż, spekuluje się już długo, ale do tej pory właściciele gazety stanowczo zaprzeczali. Teraz jest inaczej - mówi "Press" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl. Węglarczyk dodaje, że niedzielny komunikat KCI nie musi oznaczać przejęcia przez Orlen. - Mam nadzieje, że sprzedaż "Rzeczpospolitej" to tylko opcja, a nie już podjęta decyzja - komentuje Węglarczyk.

(PTD, 29.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.