Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzieło w formacie JPG sprzedane za 69 milionów dolarów

Dzieło artysty o pseudonimie Beeple zostało wystawione jako niewymienialny token (NFT) (fot. Christies.com)

Ponad 69 mln dol. zapłacono na aukcji domu Christie's za dzieło w formacie JPG artysty Mike'a Winkelmanna znanego pod pseudonimem Beeple. Ma on w mediach społecznościowych ok. 2,5 mln obserwujących.

Kolaż Winkelmanna "Everydays: The first 5000 days" przedstawia część jego grafik z trwającego już 14 lat projektu, w trakcie którego artysta codziennie tworzy jedno cyfrowe dzieło.

Kolaż został sprzedany jako NFT, czyli niewymienialny token. To nierozerwalnie związany z siecią blockchain (podobnie jak kryptowaluty, np. bitcoiny) plik. Jak wyjaśnia Next.gazeta.pl, nabywca takiego tokena staje się właścicielem cyfrowego dobra, np. grafiki wraz z kryptograficznym certyfikatem potwierdzającym prawo własności. Zespół Kings of Leon oferuje w formie NFT swój nowy album, piosenkarka i artystka wizualna Grimes swoje obrazy sprzedała za 5,8 mln dol., a założyciel Twittera Jack Dorsey za 2,5 mln dol. swój pierwszy tweet.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 12.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.