Dział: REKLAMA

Dodano: Luty 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Stowarzyszenie Marketingu przeciw Prawu komunikacji elektronicznej

Według SMB projekt jest szkodliwy dla rynku, bo firmy będą miały zaledwie sześć miesięcy na to, by uzyskać od klientów nowe zgody na kontakt marketingowy, czyli mailing lub telemarketing (fot. Maxim Ilyahov/ Unsplash)

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB uważa, że projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej zawiera propozycje zmian, które przyniosą negatywne skutki nie tylko dla branży marketingu i e-commerce, ale dla całego biznesu.

Na początku lutego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozesłała do organizacji branżowych projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. W najnowszej wersji zapisano zmiany, które - według SMB - nie były omawiane czy nawet sygnalizowane podczas oficjalnych warsztatów zorganizowanych jako podsumowanie konsultacji publicznych.

Według oświadczenia SMB, podpisanego w imieniu organizacji przez jej prezeskę Magdalenę Brzeską, jeżeli nowe przepisy wejdą w życie w zaproponowanym kształcie, przedsiębiorcy będą mieli zaledwie sześć miesięcy na to, aby uzyskać od klientów zupełnie nowe zgody na kontakt marketingowy, czyli mailing lub telemarketing jako formę promocji własnych produktów lub usług (osobno na każdy kanał komunikacji). W przeciwnym razie będą zmuszeni zaprzestać działań marketingowych z wykorzystaniem danych klientów i wykasować je ze swoich baz danych. Dotychczas wystarczyła jedna zgoda na różne kanały komunikacji (co obejmowało rozmowy telefoniczne oraz wysyłkę informacji pisemnych w formie poczty elektronicznej).

"Propozycja nowych przepisów jest skrajnie nieprzyjazna dla całego biznesu, zwłaszcza w środku okresu pandemii, kiedy wszyscy stawiamy na kontakt zdalny. Dla wielu przedsiębiorców stanowi on obecnie jedyną formę dla skutecznego nawiązywania i podtrzymywania relacji z klientami. Ewentualny proces pozyskiwania nowych zgód będzie również uciążliwy, irytujący i niejasny dla samych konsumentów" - napisano w oświadczeniu SMB.

Stanowisko SMB zostało skierowane m.in. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i osób bezpośrednio koordynujących prace nad projektem PKE. "Wzywamy również wszystkich zainteresowanych do pilnego zajęcia stanowiska, które będzie zbieżne z naszym" - napisano w oświadczeniu.

(AMS, 22.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.