Dział: PERSONALIA

Dodano: Luty 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Zdzisław Najder, były szef polskiej sekcji Radia Wolna Europa

(fot. Michał Józefaciuk/Senat RP/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL)

W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder, historyk literatury, opozycjonista w czasach PRL i były dyrektor polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

O śmierci działacza i publicysty poinformował jego syn, Krzysztof Najder. 

Zdzisław Najder, rocznik 1930, był absolwentem filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do jednych z najlepszych znawców biografii i twórczości Josepha Conrada (wł. Józef Konrad Korzeniowski).

Od lat 70. ubiegłego stulecia działał w opozycji demokratycznej - najpierw w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, a potem w "Solidarności". W latach 1982-1987 był dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

W momencie ogłoszenia stanu wojennego był w Wielkiej Brytanii. W 1983 r. wojskowy sąd nieprawomocnym skazał go na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA. Wyrok został uchylono dopiero w 1989 roku, ale wcześniej pozbawiono go praw publicznych i skonfiskowano mienie.

Do ojczyzny wrócił dopiero po transformacji ustrojowej. Był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy oraz premiera Jana Olszewskiego. W 1992 r. przyznał się do kontaktów z komunistyczną bezpieką. Od 1998 był doradcą przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej, a w listopadzie 2016 przystąpił do stowarzyszenia Europejscy Demokraci.

 

(PTD, 15.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.