Temat: na weekend

Dział: INTERNET

Dodano: Luty 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

WP stawia na jakościowe treści

WP podkreśla, że zmiany to kontynuacja strategii zwiększania liczby publikacji premium (fot. materiały prasowe)

Szymon Jadczak z Tvn24.pl, Patryk Michalski z RMF FM, Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dariusz Faron z Onetu oraz "Przeglądu Sportowego" dołączą do zespołu dziennikarzy Wirtualnej Polski. Zdaniem komentatorów portal stawia na jakościowe dziennikarstwo, by konkurować z Onetem.

Jadczak, Słowik i Faron swoje teksty mają publikować przede wszystkim w WP Magazynie, będą podlegać bezpośrednio Pawłowi Kapuście, zastępcy redaktora naczelnego WP ds. treści premium. Michalski dołączy do zespołu Wiadomości, będzie koncentrował się na materiałach politycznych, relacjach i programach wideo, ale będzie też publikować w WP Magazynie.

WP podkreśla, że zmiany to kontynuacja strategii zwiększania liczby publikacji premium. Michał Siegieda, rzecznik spółki, zaznacza, że w związku z transferami nie będzie zmian strukturalnych w redakcji. Jadczak ma dołączyć do WP 1 kwietnia, pozostali dziennikarze na początku maja.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że WP chce stworzyć nowy zespół dziennikarski, by "rzucić wyzwanie Onetowi". - Wreszcie będą dziennikarze, którzy mają pojęcie o dziennikarstwie, a nie tylko o klikbajtach. Pojawi się specjalny zespół zajmujący się jakościowym dziennikarstwem w oderwaniu od słupków, klikalności. Za dowożenie wyników mają odpowiadać inni – komentuje anonimowo jeden z pracowników WP.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", także widzi w tym ruchu chęć podjęcia rywalizacji z Onetem. - Pewnie chcą iść ścieżką, którą wybrał Węglarczyk w Onecie. Zobaczymy, jak im pójdzie. Nie są to aż tak wielkie gwiazdy, jakie zebrał Onet – ocenia. 

W ostatnich miesiącach to Wp.pl utrzymuje pozycję lidera wśród portali pod względem liczby użytkowników odwiedzających stronę główną, co pokazują dane Mediapanelu. 

Z kolei pod względem cytowań, które oblicza Instytut Monitorowania Mediów, zdecydowanie prowadzi Onet (Ringier Axel Springer Polska). W styczniu miał on 4,9 tys. cytowań, a Wp.pl - 3,3 tys. Onet był też najczęściej cytowanym medium 2020 roku (miał 58,4 tys. cytowań; dla porównania Wp.pl 30,8 tys., co dało portalowi piąte miejsce).

Zdaniem Pawła Wujca, prezesa K2 i byłego dyrektora segmentu internet w Agorze, "transfery premium" nie mają wiele wspólnego z walką o zasięgi, bo ich na jakościowym dziennikarstwie się nie robi. – A w każdym razie nie przede wszystkim na nim. Tu chodzi o coś innego: długoterminową budowę wizerunku, która się przekłada na postrzeganie i sympatię reklamodawców – tłumaczy Wujec i dodaje, że takie mocne transfery trzeba też umieć wykorzystać. – Trzeba dać autorom przestrzeń, umiejętnie ich promować, budować ich marki osobiste – mówi Wujec. – Onet to robi od dawna i dobrze, jak np. z Januszem Schwertnerem. Z kolei WP ma tutaj dużą pracę do wykonania. 

Bianka Mikołajewska, wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press, podkreśla, że jest za wcześnie na wyrokowanie, co te transfery oznaczają dla WP. - Po kilku miesiącach będzie można ocenić, jaką dziennikarze mają swobodę, jeżeli chodzi o dobór tematów, to jest kluczowe w mediach. Czy treści będą mogły powstawać niezależnie od kontekstu politycznego i tego, kogo mogłyby dotyczyć artykuły – mówi.

Rok temu serwis OKO.press napisał, że Wirtualna Polska cenzurowała artykuły krytyczne wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego środowiska oraz publikowała materiały pozytywnie oceniające ich działalność. W efekcie prac komisji specjalnej stanowisko wiceprezesa WP Media i redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała (został w grupie), a WP przyjęła nowy kodeks etyki dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym a pionem sprzedaży.

Transfery Wirtualnej Polski skomentował na Twitterze naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk: "Trzymam kciuki za sukcesy @wirtualnapolska. To ważne, że media internetowe w Polsce przejmują inicjatywę. Jeszcze kilka lat temu byliśmy ignorowani, teraz jesteśmy potęgą".

Szymon Jadczak jest dziennikarzem śledczym, niedawno po ponad 12 latach rozstał się z TVN. Był dziennikarzem "Superwizjera" i "Uwagi!" TVN, producentem "Turbo kamery" TVN Turbo, od 2019 roku pracował w Tvn24.pl. Wcześniej pracował w "Gazecie Wyborczej" i Interii. W 2009 i 2020 roku otrzymał nagrody Grand Press.

Patryk Słowik od 2014 roku związany jest z "Dziennikiem Gazetą Prawną", zajmuje się tematyką biznesową, pisze także felietony do serwisu Bezprawnik.pl. W 2016 i 2017 roku otrzymał nagrody Grand Press.

Patryk Michalski od 2016 roku związany jest z radiem RMF FM jako reporter polityczny, był także warszawskim reporterem rozgłośni. Wcześniej współpracował przy programie "Fakty po południu" w TVN 24.

Dariusz Faron to dziennikarz sportowy, ostatnio związany z Onetem i "Przeglądem Sportowym".

W grudniu, po niespełna trzech tygodniach od objęcia funkcji, Marcin Meller zrezygnował ze stanowiska redaktora naczelnego WP. Nie chciał ujawnić powodów decyzji. Naczelnym WP został jego zastępca Piotr Mieśnik.

(JSX, KOZ, BAE, 12.02.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Szefowie mediów wierzą, że strajk przyniesie efekty
W 2020 roku kina zarobiły na reklamach zaledwie 25 proc...
Koniec ponadstuletniej marki Ruch
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.