Dział: REKLAMA

Dodano: Luty 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Otwierają się kina studyjne, multipleksy czekają na trwałe odmrożenie

Kina były zamknięte od 7 listopada (fot. Forumnm/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Po ponad trzymiesięcznej przerwie, kina znów mogą zaprosić widzów. Multipleksy pozostają jednak zamknięte. Dystrybutorzy wypełnili repertuary kin studyjnych przesuniętymi premierami. 

Dopiero w czwartek opublikowano najnowsze rządowe rozporządzenie, które łagodzi obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Pozwala ono na otwarcie kin i klubów filmowych z dostępnością 50 proc. miejsc na widowni. Wbrew oczekiwaniom branży, zapisano w nim zakaz spożywania posiłków i napojów podczas seansów. Rząd zapowiedział, że otwarcie kin i pozostałych instytucji kultury (np. teatry) jest warunkowe i jeśli po dwóch tygodniach nastąpi wzrost zakażeń koronawirusem, to znów zostaną zamknięte. 

Największe sieci multipleksów nie otworzą jednak swoich sal 12 lutego. Multikino, Helios i Cinema City wcześniej zapowiedziały, że warunkowe zniesienie obostrzeń nie skłania ich do pełnego "odmrożenia". "Dla nas wznowienie działalności oznacza dużą akcję logistyczną, promocyjną, a także podpisanie zobowiązań wobec dystrybutorów, którzy przekazują nam swoje filmy. Nie możemy tego zrobić warunkowo na dwa tygodnie" - napisało w czwartkowym komunikacie Multikino.   

Na widzów za to otworzą się kina studyjne. - W ciągu kilku dni musieliśmy przywrócić pełną obsługę, przygotować się na pracę w reżimie sanitarnym, zapewnić dobry repertuar i dostawę kopii wybranych filmów - mówi "Press" Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego. To będzie pierwsze kino we Wrocławiu, które otworzy się po zimowym lockdownie. - Największym powodzeniem cieszy się najnowszy film z Madsem Mikkelsenem „Na rauszu”. Pokaz walentynkowy tego filmu został wyprzedany dosłownie w kilka godzin po uruchomieniu sprzedaży - dodaje Perduta.

Jakub Gutek ze spółki Gutek Film (zarządza m.in. Kinem Muranów w Warszawie) zapewnia, że zostaną podjęte wszelkie środki dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego widzów i personelu. - Dezynfekujemy, pilnujemy obowiązku noszenia maseczek, robimy większe przerwy między seansami, żeby nie gromadzić dużej liczby osób - mówi Gutek. Namawia również widzów, aby kupowali bilety przez internet, by w ten sposób uniknąć ścisku w kinie. 

Stowarzyszenie Kin Studyjnych podkreśla, że zainteresowanie seansami wzrosło ze względu na obchodzone w niedzielę walentynki. "Od chwili ogłoszenia możliwości otwarcia, kina odbierają setki telefonów i maili z pytaniami dotyczącymi repertuaru" - informuje stowarzyszenie.

Właściciele kin bardzo liczą na duże zainteresowanie projekcjami, ponieważ 2020 rok przyniósł ogromne straty. Od czasu wybuchu pandemii kina mogły działać tylko od czerwca do początku listopada ubiegłego roku.  

Dystrybutorzy filmowi starali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom branży po ponownym otwarciu kin. - W ten weekend przygotowaliśmy trzy premiery: "Helmut Newton. Piękno i bestia", który miał być pokazywany w listopadzie, ale te plany zmieniła decyzja o zamknięciu kin, "Obraz pożądania" - tylko przez tydzień pokazywany w listopadzie i "Na rauszu" w ramach pokazów przedpremierowych - mówi Iza Wierzbińska z Best Film. Dodaje, że z powodu zamkniętych multipleksów dystrybutor wstrzymuje się z niektórymi premierami. - W kolejce czeka około 7-8 tytułów - mówi Wierzbińska. Filmy dla otwieranych kin przygotowali również inni dystrybutorzy, jak M2 Films i Aurora Films.

(PTD, BAE, 12.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.