Dział: REKLAMA

Dodano: Luty 08, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po skardze Klubów Gazety Polskiej termin przetargu GUS został przesunięty

Fundacja Klubów Gazety Polskiej napisała skargę do premiera, zarzucając GUS złamanie prawa (screen: YouTube/Kluby Gazety Polskiej)

Główny Urząd Statystyczny ponownie wydłużył termin składania ofert w przetargu na kampanię promującą Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, której wartość wynosi 14 mln zł netto. Po skardze Klubów Gazety Polskiej do premiera nie wskazuje już tytułów prasowych, w których mają ukazywać się reklamy.

GUS po raz kolejny przesunął termin zgłoszeń do przetargu rozpisanego pod koniec 2020 roku. Poprzedni termin upłynął 2 lutego. Teraz agencje mają czas na składanie ofert do 12 lutego.

Urząd szuka agencji, która przeprowadzi kampanię promocyjną, głównie w telewizji i  radiu. Zlecenie obejmuje produkcję spotów i filmu instruktażowego oraz planowanie i zakup mediów, a także „lokowanie wiedzy eksperckiej ekspertów statystyki publicznej w programach informacyjnych i lifestylowych”. Działania reklamowe prowadzone będą także w prasie ogólnopolskiej i lifestylowej oraz w serwisach internetowych związanych z tytułami prasowymi. W przetargu nie uwzględniono tytułów związanych z Tomaszem Sakiewiczem, na co Fundacja Klubów Gazety Polskiej napisała skargę do premiera, zarzucając GUS złamanie prawa. Jednocześnie wśród opublikowanych przez GUS zapytań do przetargu pojawiły się prośby, aby kupował on reklamy w tytułach „Gazeta Polska Codziennie” zamiast w dzienniku „Rzeczpospolita” oraz „Gazeta Polska” zamiast w tygodniku „Newsweek”, bo „proponowane tytuły charakteryzują się lepszym dotarciem do grupy docelowej”.

Ostatecznie GUS zrezygnował ze wskazywania konkretnych tytułów prasowych, w których mają ukazywać się reklamy. Określił jednak parametry, jakie powinny one spełniać. „Wykonawca zobowiązany będzie do publikacji reklam i artykułów sponsorowanych w prasie o określonym poziomie sprzedaży, przy jednoczesnym założeniu, że grupą docelową będą pełnoletni mieszkańcy Polski z uwzględnieniem następujących podgrup...” - napisał urząd. Wspomniane podgrupy to: kobiety i mężczyźni, mieszkańcy miast i wsi, osoby w różnych przedziałach wieku, rodziny/partnerzy z dziećmi, osoby o różnym statusie zawodowym, osoby o różnym statusie materialnym i wykształceniu, osoby o zróżnicowanym profilu społeczno-politycznym, osoby o różnym światopoglądzie, odbiorcy pod względem różnych zainteresowań (np. motoryzacja, podróże, sport, gastronomia, IT) i przedsiębiorcy. Wybór tytułów prasowych odbędzie się na podstawie wskazanej przez GUS średniej wielkości sprzedaży wydań drukowanych - według danych publikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa za okres czerwiec-listopad 2020. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ma być prowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Celem kampanii będzie przede wszystkim zwiększenie kompletności badania, jak również popularyzacja spisów powszechnych i ich wyników. Wadium należy wpłacić w dwóch częściach: 250 tys. zł i 60 tys. zł.

(IKO, 08.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.