Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Luty 04, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PSMM po wyroku będzie pobierać opłaty za udostępniane artykuły, IMM twierdzi, że sprawa go nie dotyczy

Tantiemy zostały zatwierdzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego (fot. Pixabay)

Po wyroku sądu w sprawie wytoczonej przez "Dziennik Gazetę Prawną" Press-Service Monitoring Mediów będzie naliczać opłatę 48 gr za każde pierwsze otwarcie lub pobranie udostępnianego w ramach przeglądu mediów materiału prasowego. Konkurencyjny Instytut Monitorowania Mediów podkreśla, że sprawa go nie dotyczy i powołuje się na brak zasady precedensu w polskim sądownictwie.

Pod koniec grudnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu po ośmiu latach procesu prawomocnie zakazał PSMM udostępniania tekstów z "DGP" bez umowy licencyjnej. Mają one być usunięte z bazy firmy, sąd zabronił też dalszego zwielokrotniania i udostępniania kolejnych wydań. Sąd nie zakwestionował legalności i celu działania PSMM.

Realizując wyrok, PSMM wprowadził opłaty na rzecz wydawców. Jak przekazała nam firma, tantiemy zostały zatwierdzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w "Tabeli wynagrodzeń z tytułu licencjonowania korzystania (…) w związku z usługami monitorowania mediów". Za każde pierwsze otwarcie lub pobranie materiału prasowego przez unikalnego odbiorcę usługi PSMM będzie pobierać 48 gr netto. Cała kwota z opłat licencyjnych będzie odprowadzana do wydawców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dziennikarzy i Wydawców Repropol oraz do wydawców, z którymi PSMM ma podpisane indywidualne umowy.

- Spór dotyczył wprawdzie 41 materiałów z "Dziennika Gazety Prawnej", ale ostatecznie sąd rozszerzył postanowienie do wszystkich publikacji z tego źródła - mówi Marlena Sosnowska, rzeczniczka prasowa PSMM. - Zatem, aby działać zgodnie z duchem wyroku i nie narażać naszych klientów na możliwość naruszania praw również innych wydawców, przez analogię wprowadziliśmy mechanizmy naliczania i odprowadzania opłat licencyjnych od materiałów prasowych pochodzących ze wszystkich wydawnictw reprezentowanych przez SDiW Repropol – zaznacza. Jak dodaje, wszyscy klienci firmy otrzymali informację dotyczącą zmian związanych z wprowadzeniem opłat. - Jeśli chodzi o sam mechanizm pobierania opłat, to materiały prasowe wydawców zrzeszonych w SDiW Repropol oraz wydawców, z którymi mamy podpisane indywidualne umowy, będą specjalnie oznaczone w serwisie - zaznacza Sosnowska.

Instytut Monitorowania Mediów działa bez zmian

Podobne usługi przeglądu mediów świadczy Instytut Monitorowania Mediów. Wyrok ws. PSMM nie zmieni jednak zachowań tej firmy. - Wyroki sądowe w Polsce zapadają w konkretnych sprawach w określonym stanie faktycznym. Dlatego wyrok w sprawie Infor vs PSMM dotyczy wyłącznie tych dwóch podmiotów. W żaden sposób nie dotyczy on IMM ani nie obejmuje całej branży monitorowania mediów - uważa Sylwia Dobkowska, kierowniczka działu PR & marketingu IMM.

Nie zgadza się z tym Maciej Hoffman, prezes SDiW Repropol i przypomina, że od dwóch lat trwa proces w podobnej sprawie prowadzony przez wydawnictwo "Polityka" przeciwko IMM. – Jesteśmy na etapie wymiany pism procesowych–przygotowawczych. Czekamy na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy – mówi. Komentując sprawę opłat wprowadzonych przez PSMM, zaznacza, że podmiot "aktywnie uprzedza swoich klientów o dodatkowej opłacie, którą przecież powinien ponosić od początku swojej działalności i szanować autorskie prawa majątkowe wydawców i dziennikarzy".

Decyzję o wprowadzeniu opłat prezes Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota nazywa "ważną i precedensową". - To jeden z elementów porządkowania rynku praw autorskich w mediach i zakończenia bezumownego wykorzystywania treści prasowych. Teraz naszym priorytetem jest implementacja dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym i wdrożenie tantiemizacji z tytułu praw pokrewnych - mówi "Pressowi" Chrabota.

1,6 mln zł od dwóch firm

W środę na trzeciej stronie "DGP" opublikowano oświadczenie o treści: "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o.o. informuje, że naruszała prawa autorskie INFOR Biznes wydawcy Dziennika Gazety Prawnej" oraz że "czynności podejmowane przez spółkę w ramach świadczonych usług, w zakresie, w jakim obejmowały one Dziennik Gazetę Prawną, miały charakter bezprawny, stanowiąc naruszenie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych". Jak zaznaczono, spółka PSMM "nie wykonała wyroku (...) i nie opublikowała w wynikającym z niego terminie oraz w określonych przez sąd miejscach (wydanie drukowane wskazanego przez sąd dziennika i serwis internetowy tego dziennika) oświadczenia o treści ustalonej wyrokiem".

Maciej Hoffman, prezes zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol, podał, że według danych za 2020 rok zebrane opłaty licencyjne z tytułu monitoringu prasy od Newton Media Sp. z o.o., Agencji Prasowo-Informacyjnej "GLOB", News Monitor Sp. z o.o. oraz Newspoint Sp. z o.o. , Pharma.info.pl, KE, NLA i PMG wyniosły 187.2 tys. zł i objęto nimi 41 wydawców.

- Według naszych szacunków spodziewamy się, że od dwóch firm Press Service Monitoring Mediów i Instytutu Monitorowania Mediów powinniśmy uzyskać w skali rocznej około 1,6 miliona złotych - dodał w rozmowie z "Press".

(JSX, 04.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.